Hlavní obsah
 

Ne věčnému Putinovi, protestovali Rusové při připomínce zavražděného Němcova

Tisíce lidí se v sobotu sešly na pochod v centru Moskvy, aby si připomněly Borise Němcova, ruského opozičního politika, který byl před pěti lety zavražděn. Podle organizátorů byl pochod současně protestem proti plánovaným změnám v ústavě navrženým prezidentem Vladimirem Putinem.

 
Ne věčnému Putinovi, protestovali Rusové při připomínce zavražděného Němcova

Pochod je první velkou demonstrací organizovanou ruskou opozicí od minulého měsíce, kdy Putin představil návrh změn ústavy. Ty mají podle kritiků umožnit Putinovi udržet si moc i po odchodu z funkce prezidenta v roce 2024.

Podle monitorovací nevládní organizace White Counter dorazilo na pochod přes 22 tisíc osob. Demonstranti kromě fotografií Němcova nesli také transparenty s nápisy jako „Ne věčnému Putinovi” či „Ne uzurpaci moci”, uvedly agentury AP a Reuters.

Němcov byl jedním z nejcharismatičtějších a nejaktivnějších oponentů Putina. Byl zastřelen 27. února 2015 v Moskvě. Za vraždu byl odsouzen na 20 let Čečenec Zaur Dadajev a další čtyři muži byli odsouzeni na 11 až 19 let za spoluúčast na vraždě. Kdo ale atentát zorganizoval a nařídil se nepodařilo zjistit.

Demonstrace na památku Němcova se uskutečnily také v dalších velkých městech po celém Rusku, včetně Petrohradu, Novosibirsku a Vladivostoku. Podle organizace specializující se na policejní zákroky OVD-Info bylo v Petrohradu zadrženo pět demonstrantů, nejsou ale informace, zda byli obviněni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků