Hlavní obsah

Na světě loni popravili přes dva tisíce lidí

Celkem 2148 lidí bylo loni popraveno ve 22 státech. Dalších 20 000 čeká v celách smrti na vykonání rozsudku. Oznámila to ve středu ve zprávě organizace Amnesty International (AI), která se zásadně staví proti nejvyššímu trestu.

Na světě loni popravili přes dva tisíce lidí

Počet popravených osob meziročně klesl o více než třetinu. V roce 2004 bylo s posvěcením státu popraveno 3797 lidí. Nejvíce rozsudků smrti připadlo na čtyři země - Čínu s 1770 nahlášenými případy, Írán s 94, Saúdskou Arábii s 86 a Spojené státy se 60 popravami. Nově odsouzených k smrti bylo loni 5186 lidí.

"Vzedmula se globální vlna proti trestu smrti a ta nám nechala jen tvrdé jádro zemí, které ho stále uplatňují," citovala agentura AP Pierse Bannistera, který pomáhal zprávu sestavit. "Vlády naslouchají argumentům odpůrců trestu smrti a také roste přesvědčení, že je to porušení lidských práv," dodal.

Podle dokumentu AI zrušilo v roce 1977 tresty smrti za všechny zločiny jen 16 zemí. Do roku 2005 jich bylo už 88, ale od praxe poprav upustilo oficiálně i neoficiálně celkem 122 států.

Naposledy trest smrti zrušily Libérie a Mexiko. Dalších 11 států připouští nejvyšší trest jen výjimečně jako v případě válečných zločinů, konstatuje zpráva.

V Číně lze popravit za daňový únik

Upozorňuje také na to, že mnohá čísla jsou jen přibližná, protože Čína odmítá zveřejnit úplné oficiální statistiky o popravách a Vietnam je odsunul do položky utajované. V Číně je ukládán trest smrti za 70 zločinů. Člověk tak může být popraven třeba za daňový únik.

V Saúdské Arábii se popravují lidé, kteří o rozsudku nejsou informováni, a další vyslechli rozsudek v řeči, které nerozumějí. Írán byl podle zprávy jedinou zemí, která v roce 2005 přikročila k popravě asi osmi lidí za činy spáchané ještě v nezletilosti. Dva popravení mladiství byli dokonce mladší osmnácti let.

Spojené státy zastavily popravy mladistvých teprve v březnu 2005. "Fakt, že Spojené státy jako hlavní vykonavatel poprav mladistvých s touto praxí skoncovaly, by mělo být jasným signálem pro ty státy, které stále popravují děti. Tuto barbarskou praxi je nutno zastavit," požaduje AI.

Zpráva dále připomíná špatné zacházení s odsouzenci na smrt v mnoha zemích. V Bělorusku a Uzbekistánu úřady nesdělují vězňům ani jejich rodinným příslušníkům datum popravy a ani jim neoznamují, kde budou jejich těla pochována.

V Japonsku bylo k trestu smrti odsouzeno několik lidí, kteří kvůli špatnému zacházení křivě vypovídali o zločinech, které nespáchali, dodala zpráva.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků