Hlavní obsah

Na Slovensku odstartovala referendová petice o NATO

Petiční výbor za vypsání referenda o vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance v úterý zahájil sbírání podpisů asi na deseti místech po celém Slovensku. V podchodu na bratislavském Hodžovém náměstí se na petičních arších shromáždilo za první hodinu necelých padesát podpisů.

Na Slovensku odstartovala referendová petice o NATO

"Lidi odstrašili vaše kamery a mikrofony," vyčítala přítomným slovenským a českým novinářům členka petiční komise. Vzápětí však přiznala, že pravicová Bratislava není tím nejvhodnějším místem pro podobnou petici. "Daleko větší šanci máme na východě a severu země. Tam si opravdu věříme a jsem přesvědčen, že nasbírat potřebných 350 tisíc podpisů nebude problémem," řekl Právu předseda komise Eduard Chmelár.

Mezi signatáři petice je také bývalý slovenský premiér a bývalý předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Ján Čarnogurský. Na otázku Práva proč se do této akce zapojil řekl: "Občané Slovenska musí mít možnost vyjádřit se v tak důležité otázce. Je to mé přesvědčení."

Bývalý premiér odmítl dohady, že petiční akce je součástí jeho kampaně před prezidentskými volbami v roce 2004. "To je velmi nesprávné hodnocení situace," reagoval Čarnogurský. Na výtku, že on jako známý disident se spojil v této akci s komunisty upozornil: "Tuto výtku odmítám. Vždyť ani jeden ze signatářů výzvy to nedotáhl před rokem 1989 v hierarchii komunistické strany tak vysoko, jako prezident Schuster a ten se stal hlavou státu na základě dohody vládní koalice."

Čarnogurský: raději do EU než do NATO

Čarnogurský přiznal, že by přivítal, kdyby Slovensko do NATO nevstoupilo, ale stalo se členem Evropské unie. "Unie by pak plnila bezpečnostní a stabilizační potřeby našeho státu a to by bylo mnohem lepší," dodal.

To už se kolem stolku s petičními archy shromáždili mladí aktivisté a v doprovodu kytary zazpívali známou Krylovu Morituri te salutant. Petici podepisovali vesměs lidé, kteří jsou proti vstupu do NATO. Jako první podepsal petici Jozef Rybár, který se obává, že po vstupu Slovenska do NATO budou muset Slováci bojovat za cizí zájmy.

" NATO je útočný pakt a po celém světě dělá zle. Teď chtějí ropu tak budou vraždit bezbranné lidi," řekl Právu. "Nechci, aby naši muži a synové šli do nesmyslných válek. Podepsala jsem to za všechny matky," zdůraznila Daniela Troppová. Kolemjdoucí slečna uznává, že každý má právo vyjádřit svůj názor. "Jsem pro vstup do NATO, ale nejsem proti referendu," říká.

"V NATO o všem rozhoduje Amerika. Tam vládne ten tajtrlík Bush, kterého ovládají sionisté," rozčilovala se starší žena. "Je to svinstvo, co tady provádějí. Čarnogurský dělá jen divadlo, protože chce být prezidentem," pospíchal kolem muž a směrem k Čarnogurskému zakřičel: "Styďte se!"

Žádné referendum zatím nevyšlo

V případném referendu by měli Slováci odpovědět na otázku: Souhlasíte s tím, aby se Slovenská republika stala členským státem NATO? Podle zákona musí petice obsahovat minimálně 350 tisíc podpisů a prezident republiky je v takovém případě povinen vypsat lidové hlasování na danou otázku. K platnosti referenda je potřebná nadpoloviční účast oprávněných voličů.

Podle průzkumů podporuje vstup Slovenska do NATO asi 52% občanů. Na Slovensku se zatím konala čtyři referenda, která byla shodně neúspěšná pro malou účast. Vládní ani největší opoziční strany konání referenda o vstupu do NATO nepodporují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků