Hlavní obsah
Bývalý polský prezident Lech Walesa při své červencové návštěvě Evropského centra Solidarity v Gdaňsku Foto: Kacper Pempel, Reuters

Na severu Polska havarovala limuzína s exprezidentem Walesou

V Gdaňsku na severu Polska havarovala ve čtvrtek limuzína, patřící vládní ochrance BOR, která zrovna převážela bývalého prezidenta z 90. let Lecha Walesu. Nikomu se podle médií nic nestalo, nicméně vládní ochranka je pod palbou kritiky za další ze série nehod.

Bývalý polský prezident Lech Walesa při své červencové návštěvě Evropského centra Solidarity v Gdaňsku Foto: Kacper Pempel, Reuters
Na severu Polska havarovala limuzína s exprezidentem Walesou

Walesa je tvrdým kritikem současné vlády. Nicméně na vládní ochranku má jako bývalý prezident ze zákona nárok. „Byla to srážka, kterou způsobil řidič osobního auta,” řekla televizi TVN mluvčí BOR, majorka Katarzyna Kowalewská, podle které při nehodě nebyl nikdo zraněn a policie potrestala viníka nehody pokutou.

BOR nicméně neinformoval, že ve voze byl Walesa. Ten po nehodě podle časopisu Wprost odkráčel pěšky domů, i s řidičem, který mu současně dělá osobního strážce. Nehoda se stala jen kousek od jeho domu.

Ochranka čelí kritice médií

Média připomínají, že nehod vládních vozů, často s vysoce postavenými hodnostáři na palubě, je poslední dobou hodně. Nejvážnější zřejmě postihla kolonu s premiérkou Beatou Szydlovou letos v únoru v její rodné Osvětimi.

Vláda tehdy o zdravotním stavu premiérky neříkala podle médií celou pravdu. Zatímco její mluvčí od počátku tvrdil, že se premiérce nic vážného nestalo, podle redaktorů deníku Rzeczpospolita měla prasklou lýtkovou kost.

Deník tehdy také uvedl, že řidič pancéřované limuzíny neměl dostatečné zkušenosti. Pouze ten večer zaskakoval za tři mnohem zkušenější kolegy, kteří měli volno. Lehce zraněná šéfka vlády pak musela řídit kabinet z nemocnice. [celá zpráva]

Auto s prezidentem Andrzejem Dudou zase loni v březnu skončilo v příkopu poté, co mu praskla pneumatika.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků