Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Požár / CNC, Profimedia.cz

Muže, který z pomníku na Slovensku odstranil srpy a kladiva, pustili z vazby

Soud v Košicích na východě Slovenska v sobotu pustil z vazby aktivistu a umělce Ľuboše Lorenze. Je obviněn z výtržnictví, protože z pomníku sovětským vojákům padlým při osvobozování země během druhé světové války na košickém náměstí Osvoboditelů odstranil osm komunistických symbolů srpu a kladiva. Píší o tom slovenské webové deníky.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Požár / CNC, Profimedia.cz
Muže, který z pomníku na Slovensku odstranil srpy a kladiva, pustili z vazby

Lorenz se domnívá, že trestný čin nespáchal, protože na Slovensku už 20 let platí zákon, který komunismus označuje za zločinný a nezákonný a zakazuje propagaci zločineckých skupin a zločineckých režimů.

Příslušný okresní prokurátor ještě v pátek soudu navrhl, aby Lorenze vzal do vyšetřovací vazby a zdůvodnil to obavou, že bude v trestné činnosti pokračovat. Prokuratura se však návrh na vzetí do vazby rozhodla vzít zpět. Lorenzův advokát v sobotu potvrdil, že soud aktivistu pustil na svobodu.

Postup byl přísný, míní Kiska

Obviněn sice Lorenz zůstává, ale hrozí mu pouze peněžní pokuta. Postup policie a prokuratury, který vyústil v umělcovo zadržení na čtyři dny, označil za přísný slovenský prezident Andrej Kiska.

V současnosti čelí výtvarník ještě dalšímu staršímu obvinění, protože s přítelem nabarvili červeně bustu zemřelého vrcholného komunistického politika z československé éry Vasila Biľaka v jeho rodné obci Krajná Bystrá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků