Hlavní obsah
Rekonstrukce mateřské školky v Hořovicích (nástavba) Foto: Ivona Kratochvílová

Milutinovič v Haagu popřel válečné zločiny

Bývalý srbský prezident Milan Milutinovič (60) dnes před Mezinárodním soudem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v nizozemském Haagu popřel, že by se účastnil na zločinech proti lidskosti páchaných na kosovských Albáncích v letech 1998 a 1999.

Rekonstrukce mateřské školky v Hořovicích (nástavba) Foto: Ivona Kratochvílová
Milutinovič v Haagu popřel válečné zločiny

Milutinovič oblečený do tmavého obleku a proužkované košili před ICTY uvedl, že se necítí vinen ani v jednom bodu obžaloby, neboť "jako prezident nemohl kvůli svým malým pravomocím dění v oblasti prakticky nijak kontrolovat". Exprezident se přitom v Haagu zpovídá konkrétně ze spoluúčasti na stovkách vražd, deportací tisíců Albánců a pronásledování národnostních menšin.

Kriste: chtěli posunout hranice

U soudu proti němu svědčí například bývalý chorvatský ministr obrany Petar Kriste, jenž snahy Milutinoviče a ostatních nacionalistických Srbů vysvětlil jako "pokus posunout hranice Srbska dále na západ a vytvořit samostatný stát". Milutinovič se ICTY vydal dobrovolně.

Zatím není známo, jestli Haag vyhoví požadavku Bělehradu, aby se mohl bývalý prezident kvůli srdečním problémům zůstat během soudního procesu na svobodě a po vynesení rozsudku možný trest odpykat v Srbsku. Spolu s Milutinovičem dnes po 2 týdnech před soud předstoupil i Slobodan Miloševič, jenž se léčil z chřipky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků