Hlavní obsah

Miloševič byl pohřben v rodném Požarevaci

Týden po smrti bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče bylo jeho tělo pohřbeno ve městě Požarevac asi 50 kilometrů od Bělehradu. Rozloučení proběhlo odpoledne v hlavním městě Bělehrad, poté byla rakev převezena do Požarevaci. Okolí silnice lemovaly tisíce lidí. Vůz jel krokem, občas zastavoval. Byl stále obklopen lidmi.

Miloševič byl pohřben v rodném Požarevaci

V rodné obci byl Miloševič pohřben pod lípou ve dvoře rodinného domu. Obřad už byl jen malý, nejbližší rodina bývalého prezidenta souzeného pro válečné zločiny, na něm ale nebude.

Velké rozloučení proběhlo v Bělehradě, v centru se shromáždilo podle odhadů 80 až 250 tisíc lidí. "Přišel jsem dát sbohem největšímu synu Srbska," řekl jeden z jeho příznivců.

Demonstrace nacionalismu

Pohřeb organizuje Socialistická strana Srbska, za kterou Miloševič kandidoval. Vláda jej odmítla pořádat, dávala najevo, že si pohřeb Miloševiče v zemi nepřeje.Jednu chvíli se uvažovalo, že by byl dočasně pohřben v Moskvě, kde získala azyl jeho rodina.

Nad rakví promluvili nacionalističní politici ale i představitelé kultury. Většinou vyjadřovali věrnost zemi v duchu Miloševiče a víru, že srbský národ nelze porazit. Lidé drželi v rukou Miloševičovy fotky a prosrbské či protizápadní nápisy.

Rodina nepřijela

Na pohřeb nepřijel nikdo z rodiny. [celá zpráva] Ta žije v Moskvě a například vdově Mirjaně Markovičové hrozí v Srbsku zatčení. Země sice zatykač dočasně stáhla, úřady by ale v případě příjezdu Markovičové mohly zabavit její pas a tím jí znemožnit odjezd. Markovičová čelí obvinění z korupce.

Miloševič zemřel ve věznici v Nizozemí minulou sobotu na selhání srdce. Podezření, že byl otráven, se nepotvrdilo. [celá zpráva]

Tribunál v Haagu ho soudil kvůli válečným zločinům ve válce v bývalé Jugoslávii. Bylo proti němu vzneseno přes 60 obvinění včetně genocidy a zločinům proti lidskosti. Rozsudek už tribunál nestačil vynést, hrozilo mu ale doživotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků