Hlavní obsah
 

Migranti se střetli s makedonskou policií, 40 zraněných

Až 40 zraněných si podle serveru BBC vyžádaly sobotní střety migrantů s makedonskou pořádkovou policií na hranici Makedonie a Řecka. Běženci jsou rozhořčeni tím, že Makedonie zahájila v sobotu na zmíněné hranici stavbu plotu, jenž má migrantům zabránit v nekontrolované cestě po jejím území.

 
Migranti se střetli s makedonskou policií, 40 zraněných

U makedonsko-řecké hranice se začali hromadit běženci poté, co země před deseti dny rozhodla, že dál bude pouštět pouze lidi prchající z Afghánistánu, Iráku či Sýrie. Příslušníci dalších národů proti tomuto omezení protestují.

V sobotu se s policisty střetlo asi 250 migrantů, kteří házeli kameny. Makedonská policie pravděpodobně při zásahu nakrátko vstoupila na řecké území a použila omračující granáty. Makedonské ministerstvo vnitra oznámilo, že zranění utrpělo 18 policistů, z nichž dva museli být hospitalizováni. Asi 20 migrantů bylo ošetřeno s poraněními hlavy a dýchacími obtížemi, sdělily humanitární organizace.

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Foto: Giannis Papanikos, ČTK/AP

Foto: Muhammed Muheisen, ČTK/AP

Foto: Muhammed Muheisen, ČTK/AP

Jen za tento měsíc prošlo podle Mezinárodní organizace pro migraci Makedonií 105 000 migrantů, kteří předtím dorazili do Řecka. Většina z nich míří dál do Německa a Skandinávie.

Makedonie opakuje, že neuzavírá hranici zcela. Vládní mluvčí prohlásil, že plot slouží k tomu, aby směroval lidi k oficiálním hraničním přechodům. Ty jsou však otevřeny jen Syřanům, Iráčanům a Afgháncům. Podle BBC je ale na makedonsko-řecké hranici také množství migrantů z Maroka, Alžírska, Íránu či Pákistánu. Ti se ve čtvrtek pokusili proniknout přes hranici násilím, někteří si údajně na protest také sešili rty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků