Hlavní obsah
George Floyd a záběr z policejního zákroku, po kterém zemřel. Foto: Christopher Harris, ČTK/AP

Merkelová: Floydova smrt byla vražda

Německá kancléřka Angela Merkelová označila smrt amerického černocha George Floyda za vraždu a zároveň vyzvala americké činitele k usmíření. Ve čtvrtek to prohlásila v televizi ZDF, kde na dotaz o postupu amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že jeho politický styl je kontroverzní.

George Floyd a záběr z policejního zákroku, po kterém zemřel. Foto: Christopher Harris, ČTK/AP
Merkelová: Floydova smrt byla vražda

„Vražda George Floyda je opět něčím opravdu, opravdu strašným,“ řekla Merkelová. „Co si nyní počít? Rasismus je něco strašného. Společnost ve Spojených státech je velmi rozdělená,“ uvedla. „Má očekávání od politiky stále jsou, že se pokusí o sjednocení a usmíření,“ řekla.

Na dotaz, zda Trumpovo jednání přispělo k rozpolcení národa, kancléřka odpověděla, že jeho politický styl je velmi kontroverzní. „Spolupracuji se zvolenými prezidenty z celého světa a samozřejmě i s tím americkým. Doufám, že do této země dokážeme vrátit klid,“ dodala.

Ve Spojených státech propukly rozsáhlé demonstrace poté, co minulý týden v pondělí po policejním zásahu zemřel v Minneapolisu černoch George Floyd. Policista, který zadrženému téměř devět minut klečel na krku, ačkoli si muž stěžoval, že nemůže dýchat, byl obviněn z vraždy. Další tři policisté čelí obvinění z napomáhání k vraždě. Všichni čtyři již byli z policejních řad propuštěni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků