Hlavní obsah
Švec Radim v ševcovské dílně. Foto: archív MJVM ve Zlíně

Mečiar by se nyní stal prezidentem Slovenska

První kolo prezidentských voleb by vyhrál expremiér Vladimír Mečiar (26,7%) před ministrem zahraničí Eduardem Kukanem (25,4%), současným prezidentem Rudolfem Schusterem (17,1%) a Ivanem Gašparovičem (12,7%). Vyplývá to z březnového průzkumu Ústavu pro výzkum veřejného mínění Statistického úřadu, který byl zveřejněn v pondělí.

Švec Radim v ševcovské dílně. Foto: archív MJVM ve Zlíně
Mečiar by se nyní stal prezidentem Slovenska

Překvapivé odhady analytici zdůvodňují potřebou silné osobnosti na slovenské politické scéně v očích voličů. Právě tento požadavek Mečiar zcela splňuje.

Smer podpořil Gašparoviče

Nejsilnější opoziční strana Smer podpoří v přímých prezidentských volbách občanského kandidáta Ivana Gašparoviče. V pondělí to oznámil předseda strany Smer Robert Fico. Podle předsedy Smeru se strana rozhodovala mezi Eduardem Kukanem a Gašparovičem.

"V neprospěch Kukana rozhodlo, že je členem současné slovenské vlády. Kukan je proto spoluodpovědný za všechny kroky kabinetu, kvůli kterým odbory a Smer iniciovaly referendum o předčasných volbách. Gašparovič je zkušený politik a nezpochybnitelný vlastenec se smyslem pro sociální spravedlnost," odůvodnil rozhodnutí Fico.

Gašparovičovu kandidaturu podporuje také Konfederace národních stran, do níž patří i krajně nacionalistické strany. Gašparovič zastával za vlády Vladimíra Mečiara post předsedy parlamentu a byl považován za Mečiarova blízkého spolupracovníka.

Před parlamentními volbami v roce 2002 Gašparovič vystoupil z Lidové strany HZDS a založil Hnutí za demokracii (HZD). Jeho strana se však do parlamentu nedostala. "Podpora Smeru mně potěšila. Domnívám se, že program této strany a můj volební program mají k sobě velmi blízko," uvedl v první reakci Gašparovič.

Rozhodne se v dubnu

Preference strany Smer dlouhodobě dosahují 25 až 28 procent a pokud by většina voličů této strany dala hlas Gašparovičovi, bývalý předseda parlamentu by se rázem stal jedním z favoritů přímých prezidentských voleb. Dosavadní preference dávaly největší šanci kandidátovi vládní Slovenské demokratické a křesťanské unie a ministrovi zahraničí Eduardovi Kukanovi.

První kolo voleb se uskuteční 3. dubna. Pokud žádný z kandidátů nezíská potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, 17. dubna se bude konat druhé kolo voleb za účasti dvou nejúspěšnějších kandidátů z kola prvního. Ve druhém kole stačí ke zvolení prostá většina hlasů.

Anketa
Kdo se podle vás stane novým slovenským prezidentem?
Ivan Gašparovič
17 %
Eduard Kukan
30.6 %
Vladimír Mečiar
35.9 %
Rudolf Schuster
16.5 %
Celkem hlasovalo 728 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků