Hlavní obsah
Alexandre Benalla (vlevo) a francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Regis Duvignau, Reuters

Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu, bezpečnostního referenta prezidenta Emmanuela Macrona, z několika trestných činů, kterých se údajně dopustil během letošní prvomájové demonstrace. Oznámila to agentura AFP. Kromě Benally byli z porušení služebních povinností obviněni tři policisté, s jejichž přispěním se na veřejnost dostalo video usvědčující Benallu z bití demonstranta.

Alexandre Benalla (vlevo) a francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Regis Duvignau, Reuters
Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

Benalla byl přizván k policejním složkám během květnové demonstrace jako pozorovatel, avšak podle kamerových snímků se aktivně zapojil do samotného zásahu. Z místa potyčky demonstrantů s policií odvlekl mladou dívku a přispěl i ke snaze policistů zpacifikovat mladého demonstranta. Tomu podle záběrů uštědřil několik ran. Kamera zachytila Benallu, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě, účastníka prvomájové demonstrace bije.

Vyšetřující soudce v neděli v Paříži obvinil Benallu z násilností, rušení policejního zásahu a neoprávněného nošení odznaků státní moci. Spolu s ním byl podle AFP obviněn z násilí a nedovoleného ozbrojování i další Macronův bezpečnostní pracovník Vincent Crase, který byl rovněž zachycen na videozáznamu z prvomájových oslav.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Macronův poradce zasahoval proti demonstrantovi

Video: AP

Podle agentury Reuters francouzský prezident v důsledku incidentu čelí největšímu politickému skandálu od nástupu do úřadu. Benallovi nejdřív Macron pozastavil výkon funkce, ale podle pátečního oznámení Elysejského paláce se rozhodl ho propustit.

Obvinění policisté podle policie ve středu předali záběry zásahu médiím, o aféře jako první informoval list Le Monde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků