Hlavní obsah
Pekařky se činí, aby do víkendu napekly dostatečné zásoby frgálů. Foto: Martina Žáčková

Londýn: uchazeč o práci zaplatí

Britská vláda bude požadovat, aby občané nových zemí EU za povinnou britskou pracovní registraci platili. K práci v Británii, která otevře k 1. květnu svůj pracovní trh, sice nebude potřeba pracovní povolení, zaměstnanci z osmi z deseti nových členů se ale budou muset v zemi registrovat.

Pekařky se činí, aby do víkendu napekly dostatečné zásoby frgálů. Foto: Martina Žáčková
Londýn: uchazeč o práci zaplatí

Pracovní registrace však nebude podmínkou pro vstup do Británie. Jakmile si práci najdou, budou muset poštou zaslat do úřadu ministerstva vnitra v Sheffieldu, který nyní vyřizuje agendu pracovních povolení, žádost o registraci.

V žádosti sdělí, jaké zaměstnání získali, jaký mají plat a kde v Británii pracují. V podstatě obratem by měli získat registraci, která osvědčí, že informační povinnost splnili.

Ačkoli britské ministerstvo vnitra dosud nezveřejnilo příslušný předpis, z oficiálních odpovědí členů vlády poslancům v Dolní sněmovně je již zřejmé, že registrace se bude muset obnovovat při každé změně zaměstnání v Británii, nejdéle vždy po roce.

Veškerou agendou bude pověřena úřadovna v Sheffieldu. Ta je ale právě nyní centrem skandálu kolem přistěhovalců z východní Evropy. Vláda totiž v pondělí připustila, že někteří imigrační úředníci neuplatnili v několika tisících případů kvůli návalu práce důležité kontroly imigrantů.

Podle bývalého zaměstnance úřadu Steva Moxtona šlo o jedenáct tisíc případů žádostí Východoevropanů o povolení k pobytu. Žádosti byly s minimální kontrolou vyřízeny během jediného týdne. Náměstkyně pro azylovou politiku a přistěhovalectví na ministerstvu vnitra Beverley Hughesová řekla, že věc se týká jedné úřadovny v severoanglickém Sheffieldu a že tamní úředníci jednali bez vědomí ministerstva.

Británie oznámila, že migranti z nových členských zemí mají sice na její pracovní trh přístup, ale bez možnosti čerpání výhod sociálního systému nejméně po dobu dvou let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků