Hlavní obsah
Pekařky se činí, aby do víkendu napekly dostatečné zásoby frgálů. Foto: Martina Žáčková

Londýn: uchazeč o práci zaplatí

Britská vláda bude požadovat, aby občané nových zemí EU za povinnou britskou pracovní registraci platili. K práci v Británii, která otevře k 1. květnu svůj pracovní trh, sice nebude potřeba pracovní povolení, zaměstnanci z osmi z deseti nových členů se ale budou muset v zemi registrovat.

Pekařky se činí, aby do víkendu napekly dostatečné zásoby frgálů. Foto: Martina Žáčková
Londýn: uchazeč o práci zaplatí

Pracovní registrace však nebude podmínkou pro vstup do Británie. Jakmile si práci najdou, budou muset poštou zaslat do úřadu ministerstva vnitra v Sheffieldu, který nyní vyřizuje agendu pracovních povolení, žádost o registraci.

V žádosti sdělí, jaké zaměstnání získali, jaký mají plat a kde v Británii pracují. V podstatě obratem by měli získat registraci, která osvědčí, že informační povinnost splnili.

Ačkoli britské ministerstvo vnitra dosud nezveřejnilo příslušný předpis, z oficiálních odpovědí členů vlády poslancům v Dolní sněmovně je již zřejmé, že registrace se bude muset obnovovat při každé změně zaměstnání v Británii, nejdéle vždy po roce.

Veškerou agendou bude pověřena úřadovna v Sheffieldu. Ta je ale právě nyní centrem skandálu kolem přistěhovalců z východní Evropy. Vláda totiž v pondělí připustila, že někteří imigrační úředníci neuplatnili v několika tisících případů kvůli návalu práce důležité kontroly imigrantů.

Podle bývalého zaměstnance úřadu Steva Moxtona šlo o jedenáct tisíc případů žádostí Východoevropanů o povolení k pobytu. Žádosti byly s minimální kontrolou vyřízeny během jediného týdne. Náměstkyně pro azylovou politiku a přistěhovalectví na ministerstvu vnitra Beverley Hughesová řekla, že věc se týká jedné úřadovny v severoanglickém Sheffieldu a že tamní úředníci jednali bez vědomí ministerstva.

Británie oznámila, že migranti z nových členských zemí mají sice na její pracovní trh přístup, ale bez možnosti čerpání výhod sociálního systému nejméně po dobu dvou let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků