Hlavní obsah
Marine LePenová, předsedkyně francouzské populistické Národní fronty Foto: Christian Hartmann, Reuters

Lidé v EU se kloní k populistům, protože je děsí globalizace, ukázal průzkum

Bertelsmannova nadace ve středu zveřejnila výsledky průzkumu, který zjišťoval důvody příklonu evropských voličů k pravicově populistickým stranám. Jednou z hlavních příčin se ukázal být strach z negativních důsledků globalizace. Nadace se dotazovala zhruba 15 tisíc obyvatel zemí Evropské unie.

Marine LePenová, předsedkyně francouzské populistické Národní fronty Foto: Christian Hartmann, Reuters
Lidé v EU se kloní k populistům, protože je děsí globalizace, ukázal průzkum

Téměř polovina dotázaných považuje za globalizaci za ohrožení, nejvíce v ní nebezpečí spatřují méně vzdělaní a nejstarší jedinci. Většina respondentů (55 procent) však globalizaci jako takovou vnímá pozitivně.

Průzkum se zaměřil také na příklon dotázaných občanů k populistickým hnutím. Za ohrožení pokládá globalizaci 78 procent příznivců německé euroskeptické strany Alternativa pro Německo, tři čtvrtiny voličů francouzské Národní fronty vedené Marine Le Penovou a 69 procent přívrženců Svobodné strany Rakouska.

Nejméně vadí globalizace Britům

„Nesmíme usilování o přízeň ustaraných občanů přenechat jen populistům. Etablované politické strany musí do své práce strach z globalizace také začlenit," apeluje na politiky šéf Bertelsmannovy nadace Aart De Geus.

Lidé obávající se globalizace se také často přiklání k vystoupení své země z EU, průzkum jich odhalil 47 procent. Pouhých 38 procent z nich je spokojeno s demokracií ve svém státě. Naopak 83 procent lidí, kteří nevnímají globalizaci jako hrozbu, je s demokracií spokojeno.

Nejvíce pozitivně smýšlejících ohledně globalizace žije ve Velké Británii (64 procent), přitom právě její občané se v červnu rozhodli pro brexit. Nejméně jich je podle průzkumu v Rakousku (45 procent).

Pojmem globalizace se označuje proces urychlování pohybu zboží, lidí i myšlenek mezi státy i kontinenty. Týká se obchodu, politiky i kultury. Příznivci globalizace vyzdvihují ekonomické přínosy plynoucí z odstranění zábran v mezinárodním obchodu. Odpůrci poukazují na to, že většinu světového obchodu ovládají velké korporace, kvůli kterým nemají malí podnikatelé šanci se prosadit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků