Hlavní obsah

Le Penová vytvořila v europarlamentu krajně pravicovou frakci

16. 6. 2015, 12:03 – Brusel • Aktualizováno 16. 6. 2015, 12:22

V Evropském parlamentu (EP) vznikla nová frakce kolem francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN). Sdělila to podle agentury AFP v úterý v Bruselu předsedkyně FN Marine Le Penová. Seskupení tvořené desítkami europoslanců ze sedmi zemí včetně například Polska ponese název Evropa národů a svobod. Společně mu budou předsedat Le Penová a Nizozemec Marcel de Graaff.

Foto: Yves Herman, Reuters

Marine Le Penová do frakce nalákala i nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse.

Článek

Členy nové frakce jsou kromě více než 20 poslanců Národní fronty hlavně nizozemská Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse, Svobodná strana Rakouska (FPÖ), italská Liga severu (LN) a belgický Vlámský zájem. Dále se přidali dva poslanci z polského Kongresu nové pravice (KNP) a britská europoslankyně zvolená za Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP), která ji ale v březnu ze svých řad vyloučila. Nová frakce tak splňuje podmínky EP.

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je zapotřebí alespoň 25 poslanců ze sedmi z 28 členských zemí Unie. Sloučením do frakce strany získají dodatečné finanční prostředky na provoz i další výhody, například více času na proslovy v plénu. Frakci je možné vytvořit kdykoli během volebního období.

Loni v červnu ještě seskupení krajně pravicových, protievropských a separatistických stran kolem Le Penové a Wilderse nenašlo dostatek partnerů, aby mohlo ustavit v europarlamentu vlastní frakci. Ke krachu tehdy vedla mimo jiné neúspěšná jednání s polskou stranou KNP.

O možné partnery připravila frakci kolem Národní fronty mimo jiné i euroskeptická frakce Evropa svobody a přímé demokracie, která vznikla pod vedením protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage a italského Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppeho Grilla. Členem této frakce je také český poslanec za Svobodné Petr Mach.

Reklama

Související články

Le Pen zakládá nové hnutí

12. 5. 2015, 10:36

Zakladatel francouzské ultrapravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen založí nové hnutí. Šestaosmdesátiletý europoslanec, jemuž členství pozastavila jeho...

Výběr článků