Hlavní obsah

Hustý kouř z nekontrolovatelně hořící buše opět způsobuje problémy hlavnímu australskému městu Canberra. Úřady již přijaly bezpečnostní opatření zamezující kontaminaci pitné vody a vyzvaly astmatiky a lidi s dýchacími poruchami, aby opustili zamořenou oblast. Zvažuje se i uzavření škol.

Kouř z hořící buše zahalil Canberru

Ohniskem požáru je Národní park Namadgi. Na místě zasahuje přes 250 požárníků podporovaných ze vzduchu dvěma speciálními helikoptérami shazujícími do center hořící buše vodu. Čtyři armádní buldozery se navíc snaží plameny likvidovat jejich rozhrnováním na zemi.

Popel hrozí znečistit městský rozvod vody

"V případě, že přijdou silné deště, dostane se prach a popel do řek a vodního systému v hlavním městě. Když ale pršet nebude, plameny spolykají další desítky hektarů buše," říká pesimisticky k budoucím vyhlídkám požárník Peter Lucas-Smith.

Požár se rozhořel v parku úterý. I když jej zaznamenali bezpečnostní kamery, nepodařilo se ho včas uhasit. Podle předpovědí počasí plameny mohou řádit v důsledku sucha ještě šest týdnů. "Naplní-li se meteorologické předpovědi na tento pátek a sobotu, Austrálie stojí před dalším nekonečným bojem s ohněm," uvádí Lucas-Smith.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků