Hlavní obsah
 

Konstantinopolský patriarcha stvrdil nezávislost církve Ukrajiny na Moskvě

Duchovní vůdce přibližně 300 milionů pravoslavných křesťanů na světě, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, v sobotu formálně přiznal samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině nezávislé na Moskvě.

 
Konstantinopolský patriarcha stvrdil nezávislost církve Ukrajiny na Moskvě

Příslušný dokument podepsal při bohoslužbě celebrované spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem v istanbulské katedrále svatého Jiří, jíž byl přítomen ukrajinský prezident Petro Porošenko, informovala agentura Reuters.

„Zbožný ukrajinský lid čekal na tento požehnaný den celých sedm století,” řekl Bartoloměj, označovaný mezi pravoslavným křesťanstvem za „prvního mezi rovnými”. Ukrajinci se podle něj mohou nyní těšit ze „svatého daru zrovnoprávnění, nezávislosti a samosprávnosti, osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování.”

Porošenko podepsal počátkem listopadu v Istanbulu smlouvu o spolupráci mezi Ukrajinou a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem. Ta umožňuje mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve. Předpokládalo to ale sjednocení všech tří pravoslavných církví, fungujících paralelně v zemi.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko, patriarcha Bartoloměj a ukrajinský metropolita Epifanij během obřadu.

Foto: Murad Sezer, Reuters

To se stalo 15. prosince na církevním synodu v Kyjevě, jehož účastníci také zvolili hlavou nové národní církve 39letého metropolitu Epifanije. Prezident Porošenko tento krok přirovnal k ukrajinskému referendu o nezávislosti z roku 1991.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Vůdce pravoslavných křesťanů, konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, podepisuje samostatnost pravoslavné církvi na Ukrajině.

Foto: Murad Sezer, Reuters

Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev. Prezident Vladimir Putin pak ve svém novoročním poselství varoval před možným krveproléváním v důsledku osamostatnění ukrajinské církve.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků