Hlavní obsah
 

Greta Thunbergová připlula do New Yorku

Šestnáctiletá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve středu připlula do New Yorku. Jachta Malizia 2, na níž před dvěma týdny vyplula z anglického Plymouthu, přirazila ke břehům Manhattanu po 22. hodině středoevropského času. Thunbergová se chtěla ekologicky nejčistším způsobem dostat na klimatickou konferenci.

 
Greta Thunbergová připlula do New Yorku

Organizace spojených národů jí na uvítanou vyslala 17 plachetnic. Každé plavidlo představuje jeden z cílů udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Na plachtě každé lodi je symbol, napsal server týdeníku Focus. Plavidla čekala před Manhattanem poblíž mostu Verrazano.

Jachta Malizia 2 přirazila k břehům po 22. hodině středoevropského času. Předtím několik hodin proplouvala ve špatném počasí kolem ostrovů u New Yorku. Ve městě byly mlhy a pršelo.

Jachta Malizia 2 Gretou Thunbergovou na palubě vplouvá do New Yorku.

Foto: Mike Segar, Reuters

„Plavba probíhala až překvapivě dobře,” popsala na následně tiskové konferenci. Žádnými nevolnostmi prý netrpěla. „Teď budu odpočívat, procházet se, jíst čerstvé jídlo a ne polotovary,” řekla s narážkou na spartánské podmínky na lodi.

Greta Thunbergová doplula do New Yorku

Foto: Mary Altaffer, ČTK/AP

Řekla také, že by byla radši, kdyby si lidé všímali spíše problémů, na které upozorňuje, než jí samotné.

Těžké podmínky po cestě

Cestovatelé se museli vypořádat s těžkými podmínkami, když proplouvali Golfským proudem. Moře bylo neklidné a setkali se i s bouří.

Loď s Gretou Thunbergovou vyplula z jižní Anglie 14. srpna. Dívka se účastní klimatického kongresu OSN v New Yorku a nechtěla kvůli ochraně životního prostředí letět letadlem. Využila proto závodní jachtu a do Spojených států dorazila přes Atlantský oceán.

Greta Thunbergová v New Yorku

Foto: Andrew Kelly, Reuters

Na palubě byli kromě ní také kapitán plavidla, profesionální jachtař Boris Herrmann, jeho kolega Pierre Casiraghi, syn monacké kněžny Caroline. Nechyběl ani otec Grety Svante a filmař Nathan Grossman, který cestu dokumentoval.

Jachta Malizia 2 má karbonový trup a je vybavena solárními panely a podvodními turbínami, které vyrábějí elektřinu potřebnou k navigaci plavidla a ke komunikaci.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Aktivistka Greta pluje na závodní jachtě do New Yorku

Video: TEAM MALIZIA, FOLLOW MY CHALLENGE, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků