Hlavní obsah
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo

Kiska ustoupil, jmenuje soudce ústavního soudu

Slovenský prezident Andrej Kiska v úterý oznámil, že ve čtvrtek jmenuje tři soudce ústavního soudu. Rozhodl se tak ukončit spor o jmenování soudců ústavního soudu, který trvá už tři roky.

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo
Kiska ustoupil, jmenuje soudce ústavního soudu

„Už tři roky jsem jako hlava státu ve sporu s Národní radou (slovenský parlament - pozn. red.), která kandidáty navrhla. Tento spor jsem se rozhodl ukončit,“ řekl v úterý Kiska.

Prezident konstatoval, že přijímá prohru v jedné bitce, aby soudnictví na Slovensku mohlo jít dál. Slovenský ústavní soud má mít třináct soudců a uplynulé tři roky byl nekompletní.

Ze sedmi kandidátů zvolených parlamentem jmenuje Kiska za nové ústavní soudce bývalé poslance vládní strany Směr-sociální demokracie Janu Laššákovou (65) a Mojmíra Mamojku (67) a notáře Miroslava Ďuriše (51). Ve funkci budou dvanáct let.

Senát ústavního soudu minulý týden rozhodl, že Kiska nové soudce jmenovat musí. [celá zpráva]

Vyhověl tak stížnostem neúspěšných kandidátů na ústavní soudce. „Prezident je návrhem vázán a volnou ruku má jen ve výběru v rámci navržené skupiny kandidátů,“ odůvodnil senát ústavního soudu svůj verdikt.

Ke jmenování ústavních soudců opakovaně vyzval hlavu státu také premiér Robert Fico.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků