Hlavní obsah
Vítězi minulého ročníku v březnu 2016 Foto: Kooperativa NBL

Kerry podle průzkumů těsně zvítězil i ve druhé debatě

Jen těsně vítězně vyšel z páteční druhé debaty kandidátů na prezidentským post v USA demokrat John Kerry. Podle ankety televizní stanice ABC přesvědčil 44 procent lidí, zatímco jeho soupeř, současný republikánský prezident USA, si získal 41 procent dotázaných.

Vítězi minulého ročníku v březnu 2016 Foto: Kooperativa NBL
Kerry podle průzkumů těsně zvítězil i ve druhé debatě

Průzkum Galupova ústavu pro CNN byl ještě těsnější, 47:45 ve prospěch Kerryho. Autoři průzkumů poukazují na to, že u anket je potřeba počítat s chybou 4,5 procenta.

Komentátoři v tisku vesměs psali, že šance obou kandidátů jsou zatím podle průzkumů vyrovnané. Do voleb zbývá 25 dní.

Opět o Iráku

Debata, která se uskutečnila na Washingtonově univerzitě v missourském městě St. Louis, neměla předem dáno žádné téma. Otázky tentokrát nekladl moderátor ale skupina voličů, kteří dosud nejsou úplně rozhodnuti. Souboj začal spory o domácí politiku a ekonomiku.

Senátor Kerry mimo jiné řekl, že ukončí Bushovy daňové výhody pro ty, kteří vydělávají více než 200 tisíc dolarů ročně, a slíbil zmírnění daní pro střední třídu. "Nehodlám zvyšovat daně," prohlásil do kamery. Bush připomněl, že Kerry hlasoval osmadevadesátkrát pro růst daní, a odhadl, že Kerryho sliby přijdou na 2,2 biliónu dolarů. 

Řeč se ale brzy opět stočila na téma minulé debaty, zahraniční politiku, konkrétně na válku v Iráku.

Bush opět nařkl svého protikandidáta z časté změny stanovisek k problematice Iráku a Kerry "tradičně" na oplátku Bushe obvinil, že nato, co se v Iráku nenašly zbraně hromadného ničení, zahájil "kampaň masového podvodu".

Oba kandidáti budou před kamerami debatovat ještě jednou. Jejich televizní vystoupení jsou důležitá pro nerozhodnuté voliče.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků