Hlavní obsah
Zámecké aranžmá Foto: Zdeňka Kalová

Karzáí bude bojovat o post afghánského prezidenta

Afghánský prezident Hamíd Karzáí v sobotu potvrdil, že se o nejvyšší funkci hodlá znovu ucházet v červnových volbách, které se v zemi budou konat na základě čerstvě přijaté ústavy.

Zámecké aranžmá Foto: Zdeňka Kalová
Karzáí bude bojovat o post afghánského prezidenta

"Přirozeně ano," odvětil Karzáí při setkání se zahraničními novináři na dotaz, zda bude kandidovat. "Pokud si mě lid bude přát, bude pro mě hlasovat, a pokud nikoli, odmítne mě."

Karzáí prohlásil, že chce usilovat o dodržení červnového termínu voleb, navzdory varování ze strany Spojených národů, že volební proces může být narušen či dokonce zmařen kvůli nynější nestabilní situaci v zemi.

Prezident řekl, že násilí, k němuž v Afghánistánu dochází, ho nemůže odradit od snahy o obnovení a sjednocení země, která více než dvě desetiletí trpí v důsledku invaze i občanské války. Karzáího prohlášení bylo první poté, co afghánská Velká rada (Lója džirga) - tradiční shromáždění stařešinů, kmenových vůdců a uznávaných autorit - v závěru minulého týdne schválila ústavu, která má příštímu prezidentovi zajistit silný mandát.

Trest pro teroristy

Karzáí také prohlásil, že jeho vláda chce urychleně potrestat pachatele pumového atentátu, který se tento týden stal v jihoafghánském Kandaháru. Při explozi bomby zde v úterý zahynulo nejméně 15 osob, sobotní vydání místního tisku ovšem uvádí, že počet obětí stoupl na 30 a dalších 18 lidí je v kritickém stavu.

Je to nejhorší masakr v Afghánistánu od přijetí nové ústavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků