Hlavní obsah
Jeden z pavilónů Albertské univerzity v kanadském Edmontonu Foto: Profimedia.cz

Kanadské univerzitě se rozbil mrazák, ze vzorků pradávného ledu zbyly loužičky vody

Porucha speciálního mrazáku, který v Albertské univerzitě v kanadském Edmontonu uchovával jednu z největších sbírek vzorků ledovců z kanadské Arktidy, přeměnil led, který se utvářel desítky až stovky let, na loužičky vody. Informoval o tom zpravodajský server The Times

Jeden z pavilónů Albertské univerzity v kanadském Edmontonu Foto: Profimedia.cz
Kanadské univerzitě se rozbil mrazák, ze vzorků pradávného ledu zbyly loužičky vody

„Tohle je noční můra číslo jedna pro každé zařízení na planetě, které uchovává vzorky ledovcového jádra,” uvedl Martin Sharp, glaciolog univerzity v Edmontonu. Na místo prý dorazil 45 minut poté, co signál upozornil na poruchu mrazicího zařízení, ale už bylo pozdě. „Vypadalo to tam spíš jako v šatně u bazénu než v mrazáku,” postěžoval si.

Vzorky vědci sbírali čtyři desítky let a studovali na nich klimatické změny a jejich možné následky. Ovšem kvůli poruše na zakázku vyrobeného mrazicího systému v hodnotě tří miliónů kanadských dolarů (asi 56,5 miliónu korun) se rozpustilo zhruba 13 procent ledové sbírky.

Jeden ze zničených vzorků pocházel z jádra ledovce Penny Ice Cap na Baffinově ostrově, který se vytvořil před více než 22 tisíci lety, a nabízel tak cenné důkazy měnícího se prostředí v průběhu uplynulých tisíciletí.

Porucha ovšem mohla mít mnohem horší následky, nebýt televizního štábu, který před tímto neštěstím na univerzitě natáčel. Univerzita má dvě mrazicí jednotky – a štáb požádal zaměstnance, aby většinu vzorků přestěhovali do té, která se neporouchala, protože v ní měli lepší světlo pro natáčení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků