Hlavní obsah
Boris Johnson a Jeremy Hunt v televzní debatě Foto: Handout, Reuters

Johnson se v debatě utkal s Huntem. Řeč byla o brexitu i Trumpových výpadech

Favorit na post britského ministerského předsedy Boris Johnson se v úterý utkal v televizní debatě s Jeremym Huntem, který je jeho rivalem v souboji o vedení Konzervativní strany. Johnson mimo jiné odmítl říci, zda by rezignoval v případě dalšího odsunutí data brexitu. Jasně se nevyjádřil ani k otázce, zda by ponechal ve funkci britského velvyslance v USA, který ve zveřejněných diplomatických depeších kritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa.

Boris Johnson a Jeremy Hunt v televzní debatě Foto: Handout, Reuters
Johnson se v debatě utkal s Huntem. Řeč byla o brexitu i Trumpových výpadech

V jediné plánované diskusi obou zbývajících uchazečů o nejvyšší stranický post, a tím i funkci příštího šéfa kabinetu, někdejší šéf britské diplomacie Johnson odmítl odpovědět na Huntovu otázku, zda by odstoupil v případě, že selže jeho plán na uskutečnění brexitu do konce října.

„Myslím, že je velice, velice důležité nepředjímat žádné okolnosti, kvůli nimž se nám nemusí podařit odejít z Evropské unie k 31. říjnu. Nechci poskytnout EU vyhlídky, že by mohla zapříčinit mou rezignaci nesouhlasem s (brexitovou) dohodou,“ řekl Johnson.

Stávající britský ministr zahraničí Hunt se v předvečer televizní debaty nebývale ostře ohradil proti Trumpovým komentářům o tom, že jeho administrativa nebude jednat s britským velvyslancem ve Washingtonu Kimem Darrochem. Stane se tak kvůli ambasadorově kritice v uniklých depeších, v nichž amerického prezidenta mimo jiné nazval neschopným.

Trumpovy komentáře označil Hunt za „neuctivé” a „chybné”. „Velvyslanci jsou jmenováni vládou Spojeného království, a pokud se stanu premiérem, náš velvyslanec zůstane,” napsal Hunt na Twitteru.

Johnson, jehož kandidaturu do čela vlády Trump veřejně podpořil, odmítl říci, jak by s velvyslancem naložil on. Darrochovo setrvání ve funkci Johnson nechtěl předjímat. Trump je podle něj v této otázce neprávem „zatahován do britské politické debaty”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků