Hlavní obsah
Stoletým a starším jubilantům přeje osobně starosta obvodu Jiří Strobach. Foto: archiv UMO 3, poskytla Pavla Boháčová

Japonci ztratili 206 kilo plutonia pro výrobu jaderných bomb

Během 25 let se Japoncům ztratilo 206 kilogramů plutonia, což je dostatek na výrobu 25 jaderných bomb. Materiál měl zmizet z vyhořelého paliva pocházejícího z jaderné elektrárny nacházející se 120 kilometrů na severovýchod od hlavního města Tokia. Japonci se k tomu přiznali ve středu.

Stoletým a starším jubilantům přeje osobně starosta obvodu Jiří Strobach. Foto: archiv UMO 3, poskytla Pavla Boháčová
Japonci ztratili 206 kilo plutonia pro výrobu jaderných bomb

Vědci pověření vládou zveřejnili, že podle jejich propočtů musela elektrárna při výrobě elektřiny vyprodukovat od svého spuštění v roce 1977 přes 6,89 tisíc kilogramů jaderného odpadu.

Plutonium někdo někam zaratil

V současnosti ale téměř tři procenta z udávaného množství, tj. asi 206 kilogramů, ve speciálních skladech chybí. K výrobě 20 kilogramové atomové bomby svržené na Nagasaki v roce 1945 přitom stačí jen 5-8 kilogramů tohoto materiálu. Odborníci se domnívají, že vyhořelé palivo musel někdo kamsi přesunout, neboť normální výchylka v udávané hmotnosti je zpravidla maximálně dvouprocentní.

Je to nepořádek, ne záměr

Japonci se svým prohlášením dostali do nelehké situace. Ocitli se totiž v podezření, že by plutonium mohlo putovat do Severní Koreji, která spustila před lety vlastní jaderný program. Tokio se ale brání a tvrdí, že k přesunu smrtící hmoty nemohlo dojít a zjištěné odchylky vysvětluje nepořádkem ve vlastní evidenci. 90 kilogramů plutonia bylo prý během let rozředěno vodou, další 30 kilogramů rozpuštěno v jiných látkách. Podle Tokia se tak skutečně pohřešuje jen 86 kilogramů, které ale nemusely být vůbec vyprodukovány.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků