Hlavní obsah
 

Íránská odveta: Teherán vypálil rakety na americké vojáky v Iráku

Írán zaútočil ve středu brzo ráno na síly pod vedením USA v Iráku, informovala americká armáda. Teherán podle ní odpálil více než tucet balistických střel z íránského území na nejméně dvě irácké základny s vojáky koalice vedené Spojenými státy. Pentagon potvrdil, že terčem útoku se staly letecká základna Ajn al-Asad v centrálním Iráku a základna v kurdském Irbílu na severu.

 
Íránská odveta: Teherán vypálil rakety na americké vojáky v Iráku

Podle zdroje AP Írán vypálil dohromady 15 raket, z nichž čtyři minuly cíl. Deset raket zasáhlo leteckou základnu Ajn al-Asad v západoirácké provincii Anbár a jedna základnu v Irbílu v poloautonomním kurdském regionu.

„Je jasné, že tyto rakety byly odpáleny z Íránu,” uvedl v noci na středu mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman. „Zatímco vyhodnocujeme situaci a naši reakci, podnikneme všechny nezbytné kroky k ochraně a obraně amerických vojáků, partnerů a spojenců v regionu,” ujistila americká armáda.

Nejmenovaný americký funkcionář v Pentagonu agentuře AP řekl že útok si vyžádal velmi málo obětí nebo vůbec žádné mrtvé a zraněné. Zjišťování obětí a škod však podle něj stále pokračuje.

Odplata za zabití Sulejmáního 

Íránská státní televize předtím informovala, že Írán odpálil na americká zařízení v Iráku včetně letecké základny Ajn al-Asad „desítky" raket země-země. Uvedla, že údery byly odplatou za zabití íránského generála Kásima Sulejmáního.

Americko-íránské vztahy a celkovou situaci na Blízkém východě v posledních dnech vyhrotilo zabití íránského generála Kásima Sulejmáního při pátečním americkém útoku poblíž bagdádského letiště. Írán Spojeným státům sliboval tvrdou odplatu.

Íránské revoluční gardy podle agentury AP varovaly USA a jejich spojence v regionu před odvetnými údery za raketový útok v Iráku. Americký ministr obrany Mark Esper několik hodin před útokem, který byl zahájen kolem 1:30 místního času, prohlásil, že Spojené státy by měly očekávat odplatu ze strany Íránu.

Základna Ajn al-Asad, na níž jsou umístěny i americké síly, byla „zcela zničena”, tvrdí íránské revoluční gardy. Spojené státy velikost škod ještě nezveřejnily, teprve je upřesňují.

Televize Al-Majádín uvedla, že nad základnou přelétávaly americké vrtulníky a byly slyšet sirény. Po útoku byl na základně vyhlášen poplach.

Podle íránské televize Teherán hrozí „ještě ničivějšími odpověďmi” v případě nového amerického útoku.

Íránské revoluční gardy označily útok na základnu „obsazenou Američany za „naprostý úspěch v každém ohledu”.

Podle Trumpa je to zatím dobré

"Zatím je to moc dobré! Máme zdaleka nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou armádu na světě!" napsal americký prezident Donald Trump na Twitteru a dodal, že na dnešní ráno chystá prohlášení. Situaci Trump sleduje a konzultuje se svým bezpečnostním týmem, uvedla mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Základnu Ajn al-Asad v prosinci 2018 navštívil i americký prezident Donald Trump.

Čeští vojáci podle úterního sdělení českého ministerstva obrany zůstávají v Iráku na svých základnách, kde jsou přijata opatření k zajištění maximální bezpečnosti; podobné je to s policisty. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi Severoatlantické aliance a v Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů; obě mise jsou nyní pozastavené.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků