Hlavní obsah
Satelitní snímek hurikánu Irma, který míjí Kubu a míří na Floridu. Foto: Noaa, Reuters

Hurikán Irma v Karibiku zeslábl, v závěsu se ale blíží José

Hurikán Irma, který za sebou v Karibiku zanechal zdevastované ostrovy a nejméně 24 mrtvých, v pátek zeslábl na druhou nejsilnější kategorii. I tak je ale mimořádně nebezpečný, neboť ho provází vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině a vzedmuté moře. Ke zpustošeným ostrovům na severovýchodě Karibiku se blíží další nebezpečný hurikán José.

Satelitní snímek hurikánu Irma, který míjí Kubu a míří na Floridu. Foto: Noaa, Reuters
Hurikán Irma v Karibiku zeslábl, v závěsu se ale blíží José

Irmě nyní čelí Bahamy a severovýchod Kuby; Dominikánskou republiku a Haiti zasáhla Irma oproti obavám jen okrajově. Na Floridě vrcholí evakuace a přípravy na úder, na nejhorší se chystá Miami.

Hurikán Irma si na své cestě Karibikem vyžádal nejméně 24 obětí. Devět mrtvých hlásí Francie z ostrova Svatý Bartoloměj a ze severní části ostrova Svatý Martin. Dva mrtvé zanechal živel na jižní, nizozemské části ostrova. Z obou částí Svatého Martina úřady hlásí případy rabování. Irma zabila i jedno dítě na Barbudě, dalšího člověka na Anguille, tři osoby na Portoriku a po čtyřech na Amerických a Britských Panenských ostrovech.

Ostrovy v severní části Malých Antil jsou zčásti nebo zcela zdevastované. Záchranné týmy vyslala Francie, Británie i Nizozemsko, podle mnohých ale reagovaly příliš pozdě.

Velké obavy panovaly z následků hurikánu na Haiti, které se ještě nevzpamatovalo z dřívějších přírodních katastrof a kde někteří lidé odmítli ohrožené oblasti opustit. Hurikán ale nakonec přešel severně od ostrova Hispaniola a v Dominikánské republice i na Haiti, které se o ostrov dělí, způsobil jen menší škody; podle dosavadních zpráv tu nikdo nezahynul.

Kuba očekává největší problémy spojené s Irmou v noci na sobotu místního času (v sobotu ráno SELČ). Úřady nechaly přemístit 10 000 cizinců do bezpečnějších míst. V plném proudu jsou přípravy na úder hurikánu i na Floridě, kde se očekává v noci na neděli místního času (v neděli ráno SELČ). Guvernér Rick Scott nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, stejnému počtu doporučil evakuaci i guvernér Georgie Nathan Deal. Na Floridě by o elektřinu mohly přijít čtyři miliony lidí. [celá zpráva]

Trump: Odjeďte do bezpečí

Ředitel americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long varoval, že část USA hurikán zcela zpustoší. Obyvatele nicméně ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc. Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že oko cyklonu projde středem poloostrova.

Prezident Donald Trump na twitteru vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli do bezpečí. Irma má podle něj „naprosto historický ničivý potenciál”. Pět Trumpových žijících předchůdců vyzvalo Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

Donald Trump varuje před hurikánem Irma.

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň v pátek v Atlantiku zesílil také hurikán José. Podle dosavadních odhadů by se měl v sobotu přehnat přes severovýchodní část Malých Antil, které už zpustošila Irma. Následně by se ale měl na rozdíl od ní stočit k severu a pokračovat nad Sargasové moře.

Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků