Hlavní obsah
Papež František Foto: Max Rossi, Reuters

František v projevu nabádal preláty z Vatikánu k profesionalitě

Papež František na zasedání Římské kurie v sobotu prohlásil, že členové tohoto administrativního vedení Vatikánu by měli být „pokorní odborníci” a „svědomití odpůrci klepů”. Kurií za dob Františkova předchůdce zmítalo soupeření mezi preláty o moc a nařčení z korupce, připomněla agentura Reuters.

Papež František Foto: Max Rossi, Reuters
František v projevu nabádal preláty z Vatikánu k profesionalitě

"Když se odbornosti nedostává, nastává pomalé sklouzávání k tuctovosti," řekl František při svém prvním předvánočním setkání s členy kurie, která v různých odděleních vatikánské správy obhospodařuje katolickou církev s 1,2 miliardou věřících. Sama kurie čítá okolo dvou tisícovek lidí, duchovních i laiků.

František při svém březnovém zvolení zdědil podle Reuters kurii v nepořádku a ve skandálu, který rozpoutal únik důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Za vynášení dokumentů byl později odsouzen komorník bývalého papeže Benedikta XVI., který odstoupil jako první pontifik po šesti staletích. Benediktovu éru pošpinila i tvrzení italských médií o údajné homosexuální lobby v kurii a vzájemném vydírání. O prelátech v kurii se prý také vědělo, že využívají novinářů k šíření klepů a k anonymním útokům proti členům soupeřících frakcí ve vatikánské správě.

František byl do čela církve zvolen v březnu s očekáváním, že se pustí do reforem v církevní správě. Zatím jmenoval komisi složenou z osmi kardinálů, aby mu se změnami poradili, což je považováno za známku, že bere vážně výzvy k decentralizaci tradičně těžkopádné instituce.

Kurie by měla otočit list za minulostí

Ve svém sobotním projevu naznačil, že by si přál, aby kurie otočila list za minulostí poskvrněnou fámami, rivalitou a skandály. Aniž by se uchýlil k přímé kritice, vykreslil podle agentury AFP také portrét ideálního pracovníka této ústřední církevní instituce, která by neměla být ani "byrokratická", ani "inkvizitorská" vůči místním církvím. Hlavními ctnostmi mají být "profesionalita", "služba" a "přímý styk s božím lidem".

Biskupové z různých končin světa kritizovali kurii za těžkopádnost, autokratičnost, blahosklonnost a přílišnou byrokracii, někteří i za intrikánství připomínající renesanční dvůr. Sám František dříve označil za hlavní problém kurie to, že je příliš zaměřena na vlastní zájmy.

"V římské kurii, jak už jsem několikrát řekl, pracovali i svatí!" řekl papež mimo psaný text, podle agentury AFP asi na uklidněnou jisté patrné nervozity ve Vatikánu či zjitřených citů části posluchačstva, dotčených papežovými poznámkami o "světáctví" vysokého kléru. Nabádal ale také kardinály, aby místo "klebetění" následovali poslušné mlčení Mariina manžela, svatého Josefa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků