Hlavní obsah
Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně. Foto: archiv nemocnice

Francie otestuje na deviantech chemickou kastraci

Skupina 48 pachatelů sexuálních deliktů se ve Francii dobrovolně podrobí chemoterapeutické kastraci. Spuštění procesu, který je označován za testovací a bude zahájen počátkem příštího roku, oznámil ministr spravedlnosti Dominique Perben v rozhovoru pro list Le Parisien.

Pro pacienta je léčba časově nenáročná a je prováděna ambulantně. Foto: archiv nemocnice
Francie otestuje na deviantech chemickou kastraci

Lékaři budou po dobu více než dvou let podávat pacientům substance potlačující sexuální pud, což by do budoucna mělo zabránit recidivě zločinů, kterých se v minulosti dopouštěli. Podle ministra přitom nepůjde o definitivní kastraci, protože - jak dodal - podávané léky nebudou mít nezvratný účinek.

Perben to odůvodnil citelným nárůstem počtu sexuálních deliktů. Za tyto zločiny si dnes ve Francii odpykává tresty 22 procent všech vězňů, přičemž tři čtvrtiny z tohoto podílu se provinily na nezletilých osobách. V roce 1980 tvořili sexuální delikventi osazenstvo věznic pouze z pěti procent.

Pouze recidivisté

"Vzhledem k tomuto vzestupu je naléhavě nutné najít nové prostředky," řekl Perben. Zdůraznil, že vzorek dobrovolníků byl vybrán výhradně z okruhu recidivistů, jejichž agresivní chování by nebylo možné zvládnout psychoterapeutickými či dosavadními farmakologickými postupy.

Cílem testu, který budou provádět experti z Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum (Insrem), je získat licenci pro uvedení medikamentů na trh. "Jestliže se ukáže jako účinný a u pacientů nenastane žádná recidiva, bude to znamenat důležitý pokrok," prohlásil ministr s tím, že bývalí delikventi se tak již neuchýlí k novým zločinům a také společnost bude lépe chráněna.

Francii v posledních letech šokovalo několik otřesných případů sexuálního zneužívání a násilí. Policie například stále ještě vyšetřuje počínání lesníka Michela Fournireta, který se sám přiznal k vraždě nejméně devíti mladých žen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků