Hlavní obsah
Francouzské balení léku Depakine Foto: Profimedia.cz

Farmaceutický gigant je vyšetřován kvůli úmrtí čtyř dětí

Francouzské úřady zahájily vyšetřování farmaceutického gigantu Sanofi v souvislosti s nedostatečným či zavádějícím informováním o vedlejších účincích léku Depakine, které zapříčinily smrt nejméně čtyř novorozeňat, jejichž matky lék braly během těhotenství. Firmě, která jakékoliv pochybení odmítá, hrozí obvinění ze zabití.

Francouzské balení léku Depakine Foto: Profimedia.cz
Farmaceutický gigant je vyšetřován kvůli úmrtí čtyř dětí

Depakine je jedno z obchodních jmen léku Valproát, který se užívá k léčbě epilepsie či bipolární poruchy. Může však vykazovat vážné vedlejší účinky, a pokud je používán během těhotenství, způsobuje vážné abnormality u narozených dětí či přímo úmrtí plodu.

Farmaceutická firma Sanofi již figuruje ve vyšetřování, které zjišťuje, zda firma neinformovala o vedlejších účincích zavádějícím způsobem. Ve středu nařídil vyšetřující soudce další vyšetřování v případu úmrtí čtyř dětí. Sanofi tak hrozí i obvinění ze zabití.

Francouzská agentura pro kontrolu léčiv (ANSM) odhaduje, že od roku 1967 se kvůli užívání depakinu v těhotenství narodilo 2150 až 4100 dětí s vrozenou vadou a 16 600 až 30 400 dětí, u kterých byl kvůli léku pozorován pomalejší neurologický vývoj. Jak uvedl server Euronews, v případě nejnovějšího vyšetřování pak jde o čtyři úmrtí dětí v letech 1990, 1996, 2011 a 2014.

Sanofi pochybení odmítá

Sanofi veškerá pochybení odmítá s tím, že o možných vedlejších účincích a možném nebezpečí pro nenarozené děti informovala dostatečně. Zpochybňuje rovněž samotné dosavadní vyšetřování. „Žádný z jeho prvků žádným způsobem nenaznačuje zodpovědnost společnosti,“ stojí v prohlášení firmy.

Nežádoucí účinky léku jsou podle ní známé už velice dlouho a Sanofi o nich informovala přesně podle zákonných požadavků.

Marine Martinová, prezidentka organizace APESAC, která sdružuje oběti z řad dětí, jejichž matky v těhotenství užívaly antiepileptika či stabilizátory nálady, rozhodnutí o dalším vyšetřování přivítala a označila ho za „velké vítězství“.

Jak však podotýká agentura Reuters, podobné vyšetřování se může, a s největší pravděpodobností i bude, táhnout roky. Není přitom jasné, zda se vůbec dostane před soud. Sanofi už dopředu uvedla, že nepřipouští jakoukoliv možnost vyplácení odškodného v souvislosti s lékem Depakine.

Proti epilepsii, bipolární poruše i migréně

Depakine je pouze jedním z mnoha obchodních názvů, pod kterými se po celém světě prodává lék Valproát. Jeho aktivní složkou je kyselina valproová a valproát sodný. Užívá se k léčbě epilepsie, migrén či bipolární poruchy.

Patent na lék vypršel v roce 1998, nyní se lék prodává ve více než 100 zemích.

V Česku se rovněž prodává pod názvem Valproat Chrono Sandoz nebo Convulex a jeho užívání je zakázáno těhotným ženám nebo ženám, které otěhotnět plánují.

Jiné sedativum po sobě zanechalo tisíce znetvořených dětí

Doposud největším skandálem bylo uvedení léku Thalidomid, který se v západní Evropě a USA prodával od 50. do počátku 60. let. Lék, který se prodával pod názvem Contergan, byl používán jako hypnotikum (uspávací prostředek) a sedativum (tlumicí prostředek). Od října 1957 do listopadu 1961 ho užívalo asi pět milionů osob.

Thalidomid byl testován na zvířatech i na lidech, zapomnělo se však na účinek léku na plod během těhotenství. Lék plodu postupně poškozoval uši, oči, končetiny a obličej.

Odhaduje se, že se v důsledku užívání léku narodilo celosvětově 10 až 20 tisíc postižených dětí (jen v Německu je evidováno 2625 dětí bez končetin), z toho 40 procent zemřelo při porodu nebo krátce po něm. Thalidomid je nazýván „nejhorší medicínskou katastrofou způsobenou člověkem“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků