Hlavní obsah
Protest proti Andreji Babišovi v Bruselu. Foto: Jakub Dospiva, ČTK

EU není bankomat pro bohaté. Lidé v Bruselu demonstrovali proti Babišovi

Demisi českého premiéra Andreje Babiše v úterý na demonstraci v Bruselu nedaleko budovy Evropské komise žádaly asi dvě stovky převážně českých protestujících. Jednalo se o další z řady shromáždění, jejichž účastníci vyjadřují obavy o nezávislost justice v souvislosti s Babišovým trestním stíháním nebo poukazují na premiérův střet zájmů.

Protest proti Andreji Babišovi v Bruselu. Foto: Jakub Dospiva, ČTK
EU není bankomat pro bohaté. Lidé v Bruselu demonstrovali proti Babišovi

Účastníci, kteří přišli často s dětmi, měli české vlajky a nejrůznější transparenty. Na nich byla hesla jako „EU není bankomat pro bohaté a mocné“ nebo různé hry s Babišovým jménem jako „Babiš hrabiš“ nebo „Babiš rubbish“. Transparenty byly v češtině, ale i v angličtině či francouzštině.

„Rozhodli jsme se svolat toto shromáždění, abychom dali najevo nesouhlas s jednáním pana premiéra Babiše. Myslíme si, že nás hodně poškozuje zvlášť v téhle zemi a v tomhle městě nám kazí jinak dobrou pověst naší republiky,“ řekla novinářům jedna z organizátorek Zuzana Pilzová.

Protest proti Andreji Babišovi v Bruselu

Foto: Jakub Dospiva, ČTK

Na svolání demonstrace se mladá žena na mateřské dovolené podílela kvůli tomu, co vnímá jako premiérovy snahy zasahovat do nezávislosti české justice, nabourávání právního státu a „dlouhodobé systematické zneužívání evropských dotací“.

Problémy se střety zájmů v souvislosti s dotacemi, na které ukázaly nedávné předběžné auditní zprávy Evropské komise, Babiš odmítá a hovoří o kampani proti své osobě a proti České republice. O postupu komise chce údajně ve čtvrtek před summitem EU hovořit přímo s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Přišla česká opozice i zahraniční hosté

Na demonstraci vystoupila lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová a čerstvý pirátský člen EP Mikuláš Peksa.

Spolu s nimi přítomné z pódia na náměstí v blízkosti evropských institucí oslovil například někdejší vlámský poslanec za Zelené Bart Staes. Ve svém vystoupení upozornil nejen na údajné Babišovy střety zájmů v souvislosti s dotacemi pro Agrofert, ale také na to, že samotná Evropská komise ve věci podle něj postupovala velmi pomalu a liknavě.

Protest proti Andreji Babišovi v Bruselu

Foto: Jakub Dospiva, ČTK

„Můj vzkaz českým občanům zní – bojujte dál, máte naprostou pravdu a musíme čelit způsobu, kterým Babiš a česká vláda na zjištění auditu reaguje,“ prohlásil Staes.

„Nebaví mne být součástí té firmy, nebaví mne nespravedlnost páchaná na české společnosti a papaláši s podivnou minulostí ve funkcích a konstantní výsměch do obličeje občanům,“ řekl ve svém vystoupení hokejový brankář a odborník na telekomunikační technologie Martin Hrdlička, který v Belgii žije řadu let.

Záznam: Demonstrace v regionech za odstoupení premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové

Video: ČTK, Novinky

Organizátoři úterní bruselský protest, který asi po dvou hodinách ukončila česká hymna, svolali přes sociální sítě samostatně, svou akci ale následně zkoordinovali se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Ten opakovaně pořádá protestní akce v Praze i po celé ČR a na neděli plánuje velkou demonstraci na pražské Letné.

Záznam: Demonstrace s názvem MÁME TOHO DOST! na Václavském náměstí

Video: Novinky.cz/ ČTK

Minulých protestů se účastnily desetitisíce lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků