Hlavní obsah
Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Michael Sohn, ČTK/AP

EU jedná povýšeně s východoevropskými státy odmítajícími migranty, řekl německý ministr

Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer obvinil Evropskou unii, že při jednání s východoevropskými zeměmi o přerozdělování migrantů zaujímá povýšený postoj. Uvedla to v neděli agentura Reuters s odvoláním na rozhovor Seehofera s listem Die Welt am Sonntag.

Nový německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Michael Sohn, ČTK/AP
EU jedná povýšeně s východoevropskými státy odmítajícími migranty, řekl německý ministr

Konzervativní ministr kritizoval EU za "moralizující" tón, jímž mluví s východoevropskými zeměmi, které odmítají přijímat žadatele o azyl na základě kvót na přerozdělovaní migrantů: „Takový přístup je kontraproduktivní. Každá země má svou hrdost," prohlásil předseda bavorské CSU, která je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

„Evropská unie je často povýšená. Musíme vložit více energie do dialogu o přerozdělování uprchlíků, Pokud budeme vyjednávat trpělivě, většina zemí (to) podpoří," řekl Seehofer. Jiné země EU mohou přispět k řešení problémů svým vlastním způsobem, například vysláním většího počtu personálu na vnější hranice EU nebo vyššími příspěvky na provoz hraničních kontrol, uvedl ministr vnitra.

Seehofer se podle agentury Reuters snaží ukázat, že jeho strana zaujímá nesmlouvavý postoj v otázkách migrace. Již dříve uvedl, že chce usilovat o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné. V rozhovoru pro Die Welt am Sonntag Seehofer vyzval k pokračování kontrol na německých hranicích, dokud EU nebude schopna ochránit své vnější hranice.

Koaliční partneři nesouhlasí

Jeho slova vyvolala nesouhlas sesterské CDU a koaličních partnerů ze sociální demokracie. Obvinili Seehofera, že vyvolává neklid v koalici jen pár dní po jejím ustavení.

„Důvěru ve schopnost této obtížně sestavené koalice vládnout zvýšíme naší energií a odpovědností, nikoli veřejnými výlevy," komentoval pro Die Welt výroky ministra vnitra Bernd Althusmann, šéf CDU v Dolním Sasku.

Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner varoval, že jeho strana nedopustí, aby se koalice "posunula doprava".

Seehofer ještě jako bavorský premiér tvrdě bojoval proti bezbřehému přijímání migrantů a požadoval stanovit roční strop pro jejich počet, neboť Bavrsko patřilo k spolkovým zemím, které byly migrační vlnou nejvíce postiženy. Byl kvůli tomu ochoten riskovat i roztržku s CDU, jejíž předsedkyně Merkelová byla k migrantům vstřícná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků