Hlavní obsah

Dopadení Husajna jako Bushův volební trumf

Zadržení iráckého diktátora je pro amerického prezidenta George W. Bushe významným politickým trumfem - zejména vzhledem k blížícím se volbám. Podle analytiků může samo exdiktátorovo dopadení a pozitivní reakce americké i světové veřejnosti na tento fakt znamenat pro Bushe vítězství na více frontách zároveň.

Dopadení Husajna jako Bushův volební trumf

Bush má nyní především eso v ruce proti kritikům z řad Demokratické strany, kteří mu vyčítali přehmaty v irácké politice a vlekoucí se demokratizaci země.

Generál Richard Sanchez výstižně na nedělní tiskové konferenci v Bagdádu poznamenal, že Saddámovo zadržení je "rozhodující moment v budoucnosti Iráku".

Platí to však také pro Bushovu popularitu v USA, která v posledních měsících poklesla pod 50 procent. Úspěšným dopadením krvavého diktátora vzal Bush vítr z plachet svým oponentům, kteří poukazovali na nedostatečnou koordinaci okupační správy s vojenskými složkami a na mlhavé představy o demokratizaci Iráku.

Konec vlivu bývalého diktátora - zejména bude-li souzen před iráckým tribunálem - je pro obyvatele této země významným symbolem nového poválečného Iráku - už proto, že je to definitivní tečka za baasistickou minulostí země. A Bush si tuto tečku může oprávněně připsat jako svou zásluhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků