Hlavní obsah
Výsledky 1. kola přímé prezidentské volby Foto: David Ryneš, Novinky

Češi si zvolili proevropskou politiku, komentují zahraniční média volby

Pozornosti světových médií neunikla historicky první přímá volba prezidenta České republiky. Zahraniční novináři vyzdvihují, že se ve druhém kole střetnou dva proevropští kandidáti. Zároveň ale zdůrazňují odlišnosti Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

Výsledky 1. kola přímé prezidentské volby Foto: David Ryneš, Novinky
Češi si zvolili proevropskou politiku, komentují zahraniční média volby

„Češi svým výběrem Zemana a Schwarzenberga podpořili proevropštější politiku“, napsal americký ekonomický deník The Wall Street Journal (WSJ) a připomněl, že oba muži přislíbili usilovat o další evropskou integraci.

Po Václavu Klausovi, který často káral Brusel za to, že si přivlastňuje pravomoci, které podle něj mají mít členské státy, by to tak znamenalo výrazný posun, napsal WSJ. Dodal také, že i nynější vláda premiéra Petra Nečase je vůči další integraci EU vlažná.

List napsal, že i přes rostoucí hněv nad korupčními skandály vládnoucí elity a přes rozhořčení nad rozsáhlou amnestií Václava Klause, si protiestablishmentoví kandidáti nevedli tak dobře, jak se předpovídalo.

Karel Schwarzenberg k Miloši Zemanovi

Pozornosti zahraničních médií neunikly ani závěrečné proslovy obou kandidátů. „Pánové Zeman a Schwarzenberg neztráceli čas a hned na sebe zaútočili. Karel Schwarzenberg řekl, že Miloš Zeman reprezentuje minulost, a ten kontroval tím, že vyčetl Karlu Schwarzenbergovi nepopulární škrty nynější vlády,“ napsal WSJ.

Deník The New York Times také píše, že Zeman i Schwarzenberg jsou stoupenci evropské integrace, takže se očekává, že příští prezident nabídne rozhodný odklon od protievropských výroků Klausovy éry.

Miloš Zeman po vyhrané volbě

Video: Novinky

Charismatický bývalý premiér Miloš Zeman je podle listu vtipným lidovým mužem, který bude podle analytiků středolevicovým prezidentem. Na druhé straně připomíná, že Karel Schwarzenberg je jako ministr zahraničí na mezinárodní scéně široce obdivován a byl blízkým přítelem bývalého prezidenta Václava Havla.

Britská BBC zdůrazňuje, že druhé kolo se zaměřuje na dva velmi rozdílné muže. Miloš Zeman hodně pije a kouří, je známý tím, že vtipně shazuje politické soupeře. Karel Schwarzenberg má šlechtický titul, je mu 75 let, ale je bláznivě populární mezi mladými městskými voliči a měl úzké vazby na Václava Havla.

RFI: Konec desetiletí euroskeptického Klause 

Také francouzská rozhlasová stanice RFI uvádí, že výsledky znamenají konec desetiletí velmi euroskeptického Václava Klause. Kromě svých jasně proevropských postojů, jsou Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg známi barvitým a přímočarým vyjadřováním, ale jinak se liší snad ve všem.

Zeman je žoviální muž s ironickým úsměvem, bývalý komunista, který se stal sociálním demokratem a premiérem. Je často označován za populistu a jeho spolupracovníci jsou poznamenáni skandály, uvádí RFI. Připomíná, že je populární na venkově a v malých městech těžce zasažených krizí.

Aristokratu Schwarzenbergovi jeho spoluobčané říkají "kníže", je zarytým antikomunistou a za komunismu se podílel na financování české opozice, dodala RFI.

Agentura Bloomberg připomíná, že ČR volí prezidenta v době, kdy zažívá od roku 2009 druhou recesi. Ekonomika ukazuje slabou domácí poptávku, když domácnosti a firmy omezují výdaje kvůli vládnímu programu škrtů a krizi v eurozóně, uvedl Bloomberg.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků