Hlavní obsah
Foto: obec Přepychy (archiv)

Bush chce v létě najít šéfa CIA

Nového ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) za odstupujícího George Teneta chce prezident George W. Bush najít už během léta. Napsal to list The New York Times s tím, že kolují čtyři jména.

Foto: obec Přepychy (archiv)
Bush chce v létě najít šéfa CIA

Jsou jimi John McLaughlin, Tenetův náměstek, jenž bude po jeho odchodu 11. července úřadujícím šéfem, Porter Goss (65) a Christopher Cox (51) - oba republikánští poslanci Sněmovny - a také bývalý šéf CIA z počátku 90. let Robert Gates (60).

Bílý dům chce totiž podle zdrojů Kongresu ve volebním roce předejít riziku, že by byl v případě dalšího významného útoku teroristů na americký cíl vystaven kritice za to, že nechal střechovou špionážní agenturu bez nového šéfa.

Administrativa předpokládá, že schvalování projde hladce a nezvíří opět tolik otázek kolem Bushovy politiky v Iráku, navrhne-li například Gosse, předsedu sněmovního výboru pro zpravodajskou činnost. Do té doby budou totiž ještě zveřejněny zprávy komise pro vyšetření útoků 11. září 2001 a komise Senátu o Iráku, které jsou velmi kritické k činnosti CIA.

Kromě toho má 1. srpna vyjít kniha pod názvem Imperiální arogance: Proč západ prohrává válku s terorismem. Autorem publikace, jejíž obsah schválila CIA, je její vysoce postavený analytik, jenž se nepředstaví jménem, ale pouze jako Anonym.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků