Hlavní obsah
Foto: David Król

Britská policie hledá další podezřelé a ricin

Nejméně tři podezřelé z výroby jedovatého ricinu pro teroristický útok v Británii intenzívně hledá britská policie. Zvláštní pohotovost platí od středy na všech letištích a v přístavech. Scotland Yard ze sedmi zatčených jednu ženu propustil, ostatních šest mužů převážně z Alžírska dosud vyslýchá a snaží se zjistit jejich případné vazby na al-Kajdá.

Foto: David Król
Britská policie hledá další podezřelé a ricin

Policie ve středu uvedla, že dva zatčení ve věku 16 nebo 17 let, Alžířan a Etiopan, byli žadateli o azyl a byt jim byl přidělen na základě imigračního zákona radnicí v Islingtonu. Podle policie je objev ricinu nejnebezpečnějším nálezem v Británii od teroristických útoků 11. září 2001 v USA.

Invaze z Marsu

Policie zjistila v bytě jednoho zadrženého v londýnské čtvrti Wood Green dílnu k výrobě ricinu. Byt byl pronajat před dvěma až třemi měsíci. Čtvrť obývají převážně kurdští uprchlíci. Podle očitých svědků byl nedělní zátah velmi dramatický. "Vypadalo to jako invaze z Marsu. Všude běhali policisté v stříbřitých protichemických kombinézách a dokola opakovali, že nám nemohou nic sdělit," říká číšník Ali Goren.

Vyhlášen stav bdělosti

Po smrtelně jedovaté látce však v dílně zbyly jen stopy na náčiní, takže se Britové obávají, že ricin mohl být už někde rozšířen. Státní zdravotnická služba (NHS) ovšem uvedla, že prozatím nemá žádné náznaky, že by někdo byl ricinem ohrožen. Náměstkyně britského ministra vnitra Beverley Hughesová opakovala hodnocení zdravotnických orgánů, podle nichž si Britové mají dávat pozor, ale nemusejí se děsit. "Nevyhlašujeme poplach, nýbrž pouze stav bdělosti," uvedla. I mezi nezávislými odborníky začíná převažovat názor, že ricin je mimořádně nebezpečný jed, ale není příliš vhodný k nasazení jako zbraň hromadného ničení. Zdravotní orgány nicméně zřídily webovou stránku, na níž zodpovídají dotazy znepokojených Britů.

Obavy z paniky

Největší obavy má nyní NHS z vypuknutí paniky, neboť nákaza ricinem se v případě vdechnutí projevuje v prvních fázích jako běžná sezónní střevní chřipka. Při polknutí vyvolá nebezpečný fytotoxin zvracení a průjmy, zatímco na dotekovou nákazu reaguje organismus teplotami a celkovou slabostí. Inkubační doba je přibližně 24 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků