Hlavní obsah

Blix chce od Iráku více spolupráce při inspekcích

Irák zatím příliš nespolupracuje s inspektory OSN, pátrajícími na jeho území po zbraních hromadného ničení. Prohlásil to v sobotu v kyperské metropoli Nikósii šéf inspektorů OSN v Iráku Hans Blix krátce před svou novou cestou do Iráku.

Blix chce od Iráku více spolupráce při inspekcích

Bagdádské úřady "umožnily zbrojním inspektorům OSN okamžitý přístup do objektů, které chtěli navštívit, to je v pořádku, ale v podstatě nepodaly důkaz o dostatečnosti spolupráce s inspektory. Je třeba, aby tato spolupráce byla z jejich strany upřímná a nefalšovaná," prohlásil šéf zbrojních inspektorů OSN.

"Je v zájmu Iráku, aby nechal inspektory dostat se všude, ať již jde o objekty veřejné či soukromé," dodal Blix. Ohledně délky nynějších inspekcí řekl, že by mohly probíhat rychle, kdyby spolupráce (s iráckými úřady) byla upřímná a kompletní.

Inspektoři si nejsou zbraněmi Iráku jisti

Blix společně s šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii mají v neděli odcestovat na 24hodinovou návštěvu do Bagdádu, kde šéf zbrojních inspektorů OSN chce irácké vedení zpravit o vážnosti nedostatku ochoty spolupracovat. Hodlá také poukázat na nedostatky iráckého prohlášení o zbrojních programech, které Bagdád předložil OSN v prosinci.

"V tomto prohlášení je příliš mnoho nezodpovězených otázek, příliš mnoho děr," prohlásil Blix. Proto si stále nejsme jisti, zda Irák disponuje zbraněmi hromadného ničení, nebo ne. Dokud my, inspektoři, nebudeme přesvědčeni o tom, že Irák tyto zbraně nemá, nemůžeme Radu bezpečnosti informovat, upozornil šéf zbrojních inspektorů

Irácký fyzik: inspektoři se chovají jako mafie

Irácký jaderný fyzik Falih Hassan obvinil zbrojní inspektory OSN, že se chovají jako mafie. Jeden z nich prý chtěl využít nemoci jeho ženy, aby jej přemluvil k útěku z Iráku a odpovědět na otázky týkající se jeho práce. Informovala o tom agentura Reuters.

Hassan řekl, že jeden americký inspektor mu během kontroly domu nabídl, že může s ženou odjet z Iráku, aby mohla být léčena v zahraničí. Vědec prý ale s díky odmítl. Podle Hassana jim inspektoři prohlíželi v domě i postele a kladli celé rodině hloupé otázky. Vědec tvrdí, že chce inspektory žalovat za psychologickou újmu napáchanou inspekcí na jeho rodině. Manželka, trpící vysokým tlakem a cukrovkou, prý při jejich návštěvě utrpěla šok.

Hassan, který prý opustil iráckou organizaci pro atomovou energii v roce 1994 a nyní vyučuje na univerzitě, řekl, že by nemohl opustit Irák kvůli zodpovězení otázek, ani kdyby ho k tomu vyzvala vlastní vláda. Řekl, že si inspektoři od něho odnesli spisy přednášek, které slíbili, že si ofotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků