Hlavní obsah

Blair odmítnul oznámit datum svého odchodu

Britský premiér Tony Blair v pondělí odmítl volání tisku a části vlastní Labouristické strany, aby oznámil den svého odchodu z funkce. Opakoval, že svůj úřad předá nástupci dostatečně včas před příštími volbami, v nichž už nebude kandidovat. Za nejlepšího svého možného nástupce znovu označil ministra financí Gordona Browna.

Blair odmítnul oznámit datum svého odchodu

Blair také výslovně popřel zprávy britského tisku, podle nichž minulý týden propustil Jacka Strawa z funkce ministra zahraničí kvůli vzájemným rozporům. Blair odmítl tvrzení, že by Strawa propustil po tlaku z Washingtonu nebo kvůli tomu, že Straw opakovaně vyloučil vojenskou invazi do Íránu. Zahraniční politika země se za nové ministryně Margaret Beckettové nezmění podle Blaira "ani o píď".

Ministerský předseda zdůraznil novou politickou agendu své vlády. Bude energicky pokračovat v reformách a politice, kvůli nimž ji voliči loni potřetí po sobě dosadili do funkce. Ty se týkají boje proti zločinnosti, reformy státního zdravotnictví, školství, ekonomické stability a rozvoje.

Premiér řekl, že věčné debaty o své budoucnosti považuje za škodlivé pro stranu i pro zemi. "Boss tady není Labouristická strana, ale voliči. A pokud se budeme starat o moji práci a ne o jejich práci, tak je ztratíme," varoval rebely ve vlastní straně.

Připomněl, že už jeho oznámení, že hodlá v tomto volebním období skončit, je bezprecedentní. Pokud by veřejně určil i den, paralyzovalo by to vládu. Kromě toho pro ty, kteří ho chtějí odstranit z funkce, by to neznamenalo nic, jen by přenesli debatu na novou úroveň.

Volání po tom, aby Blair oznámil brzký termín odchodu zesílilo po místních volbách v Anglii, kde strana utrpěla porážku. [celá zpráva]

I když z pohledu médií tlak sílí, mezi labouristickými poslanci zatím nenalezl valnou podporu dopis, který by k tomu premiéra výslovně vyzval. Podle stanov Labouristické strany stačí 71 podpisů k tomu, aby si poslanci vynutili volby vedení, takže se zdá, že rebelové nenalezli mezi 356 poslanci vlastní strany ani takovouto podporu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků