Hlavní obsah
Kralupskou Mostní ulicí profičí denně velmi početné kolony osobních i nákladních vozidel, jakož i autobusů. Foto: Martin Tlustý

Bin Ládinova pravá ruka vyzývá muslimy k útokům

K zintenzívnění svaté války, především k většímu množství teroristických útoků na Američany a Židy vyzval muslimy druhý nejvyšší představitel sítě al-Kajdá Ajmán Zavahrí. Zvukový záznam s údajným hlasem bin Ládinovy pravé ruky odvysílala ve středu katarská televize al-Džazíra.

Kralupskou Mostní ulicí profičí denně velmi početné kolony osobních i nákladních vozidel, jakož i autobusů. Foto: Martin Tlustý
Bin Ládinova pravá ruka vyzývá muslimy k útokům

"Američané a Židé jsou nepřátelé, kteří rozumí pouze jazyku vraždy, krveprolití a hořících věží. Zvedněte proti nepříteli, Američanům a Židům, zbraně" prohlásil Zavahrí.

Zavahrího vzkaz byl odvysílán v den, kdy USA kvůli obavám z dalších teroristických útoků zvýšily stupeň pohotovosti ze žlutého na oranžový. [celá zpráva]

Z bezpečnostních důvodů také USA a Velká Británie uzavřely své ambasády v Saúdské Arábii, kde byli v pondělí chyceni tři příslušníci al-Kajdy chystající se spáchat útok uneseným letadlem. [celá zpráva]

Útočte na koalici a Norsko

Zavahrí vybídl muslimy, aby útočili na ambasády a obchodní zájmy USA, Británie, Austrálie a Norska. Ujistil také Iráčany, že nejsou v boji proti okupantům sami.

Spojené státy, Británie a Austrálie se podílely na úderu proti Iráku, Norsko v únoru vykázalo mullu Krekara jako osobu, která ohrožuje bezpečnost země. Krekar je zakladatel extremistické islámské skupiny Ansar Islám, kterou USA považují za spojence al-Kajdy. Nabídlo vojáky do mezinárodních bezpečnostních sil v Afghánistánu a vyslalo tam čtyři bojové letouny.

Jednání nikam nevedou, sáhněte po zbraních

"Protesty, demonstrace a konference nejsou k ničemu. Pomohou vám jedině zbraně... Mudžáhidové (bojovníci) v Palestině, Afghánistánu, Čečensku i v srdci Ameriky a Západu nechávají křižákům ochutnat všechny formy smrti. Nejbližší dny vám přinesou zprávu, která potěší vaše srdce," řekl Zavahrí.

Na arabské pomocníky USA taky dojde

Kritizoval arabské státy - Saúdskou Arábii, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Jemen a Jordánsko - za pomoc při válce proti Iráku. "Po rozdělení Iráku přijde řada na Saúdskou Arábii, Sýrii, Írán a Pákistán, takže v sousedství Izraele zbudou jen trosky takzvaných zemí, které budou následovat Ameriku a Izrael," řekl.

Osud Zavahrího a bin Ládina není znám

Není jasné, zda Zavahrí a bin Ládin žijí a kde se zdržují. Na internetových stránkách se v únoru objevil dopis podepsaný Zavahrím. Byla v něm výzva k muslimům reagovat na útlak násilím. Záznam Zavahrího hlasu zveřejněný loni v říjnu byl podle amerických odborníků autentický.

Podle BBC není známo, kdy byl dnes zveřejněný zvukový záznam nahrán. Odkazy na válku v Iráku prozrazují, že to bylo zřejmě někdy během konfliktu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků