Hlavní obsah
Vyšetřovatelé u trosek ruského Airbusu A321 Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Atentát na ruský airbus nad Sinají

Od roku 2012 páchala atentáty na Sinajském poloostrově i v dalších oblastech Egypta salafistická skupina Ansar Bait al-Makdis ( أنصار بيت المقدس‎, občas označovaná také ze Ansar Jerusalem) vedená Egypťanem abú Usámou Masrím (أبو أسامة المصري‎). Ta po vyhlášení chalífátu slíbila věrnost abú Bakrovi Bagdádímu a v listopadu 2014 se přetransformovala v Sinajskou provincii Islámského státu.

Vyšetřovatelé u trosek ruského Airbusu A321 Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters
Atentát na ruský airbus nad Sinají

Většina útoků mířila na příslušníky egyptských bezpečnostních složek, ačkoli skupina podnikla i několik útoků na Izrael. Také 16. února 2014 přepadla autobus s turisty u Taby, přičemž zabila tři Jihokorejcke a egyptského řidiče.

Airbus Kogalymavie, který se zřítil na Sinajský poloostrov

Foto: Reuters

Naprostá většina jejích akcí měla lokální charakter bez mezinárodního přesahu, což se změnilo 31. října 2015, když se během návratu z Šarm aš-Šajchu do Petrohradu se zřítil u Hosny na Sinajský poloostrov Airbus A321 ruských aerolinek Kogalymavia operujících pod obchodní značkou Metrojet. Zahynulo všech 224 lidí na palubě, především ruských turistů.

Z analýzy trosek vyplynulo, že se stroj zřejmě stal terčem pumového atentátu. Protože trosky pokrývaly plochu skoro 20 km čtverečných, bylo jasné, že se letoun rozpadl ve vzduchu. Záběry trosek s vně vykřiveným potahovaným plechem podle expertů naznačovaly, že na palubě letounu došlo k výbuchu.

Vyhnutí plechu v zadní části trupu ven naznačuje možnost exploze na palubě letadla. Vnitřní část plechu je natřena šedozeleným primerem.

Foto: Reuters

K útoku se 4. listopadu na Twitteru přihlásil emír Sinajské provincie Islámského státu Usáma al-Masrí: „Zemřete v hněvu. Jsme jediní, kdo to (letadlo) s božím požehnáním sundal. A s božím požehnáním, jednoho dne ukážeme jak.“

Radikálové ze Sinaje však už v den pádu stroje dávali najevo, že „letadlo sundali“, nebralo se to však vážně, protože jejich prohlášení bylo mylně interpretováno jako sestřelení letadla, k čemuž neměli prostředky.

Předseda ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov 17. listopadu oznámil, že se stroj stal terčem atentátu. O den později časopis Islámského státu Dábik zveřejnil fotografie údajné bomby v plechovce sody.

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry na trosky zříceného letadla

Foto: Reuters

Egyptští vyšetřovatelé ale opakovaně popírali, že by se airbus Kogalymavie stal terčem atentátu, připustili to až počátkem roku 2016.

Útok byl zřejmě odvetou za zapojení Ruska do války v Sýrii.

Atentát vyvolal značné pochybnosti o schopnostech Egypta zajistit bezpečnost turistů i letišt, což vedlo k poklesu cest turistů do země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků