Hlavní obsah
Mezinárodní vesmírná stanice ISS Foto: Profimedia.cz

Astronauti museli narychlo opustit ISS, hrozila srážka s kosmickým smetím

Šest astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bylo v úterý nuceno stanici opustit. Důvodem bylo blížící se kosmické smetí a hrozící srážka se stanicí. Hrozba se ale nenaplnila a posádka se vrátila zpět na palubu.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS Foto: Profimedia.cz
Astronauti museli narychlo opustit ISS, hrozila srážka s kosmickým smetím

Velitel stanice Andrej Borisenko, ruští členové Alexandr Samokutjajev, Sergej Volkov, jejich američtí kolegové Ronald Garan, Michael Fossum a Japonec Satoši Furukawa se museli narychlo uchýlit do dvou záchranných modulů kosmické lodi Sojuz, který u ISS "parkuje", poté, co z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě přišla zpráva, že neidentifikovaný předmět se stanici přiblíží na necelých 250 metrů.

Čtyři minuty po přeletu předmětu dostala posádka pokyn, že se smí na palubu ISS vrátit.

Hrozba kolizí s úlomky starých raket nebo s nefunkčními satelity je na oběžné dráze poměrně častá a řeší se obvykle přesunem družic, kosmických lodí či stanic na jinou oběžnou dráhu. ISS musela tento manévr naposledy provést začátkem dubna.

Kolem Země se odhadem pohybuje asi 12 500 kusů kosmického smetí rychlostí osm kilometrů za vteřinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků