Hlavní obsah
Julian Assange na balkóně velvyslanectví Ekvádoru v Londýně Foto: Chris Helgren , Reuters

Assange nám působí obtíže, stěžuje si ekvádorský prezident

Zděděný problém, který vládě působí vícero obtíží. Těmito slovy označil ekvádorský prezident Lenín Moreno pobyt zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangea na ekvádorské ambasádě v Londýně. Assange sice před nedávnem získal ekvádorské občanství, britské úřady ho však chtějí nadále zatknout.

Julian Assange na balkóně velvyslanectví Ekvádoru v Londýně Foto: Chris Helgren , Reuters
Assange nám působí obtíže, stěžuje si ekvádorský prezident

„Doufáme, že v brzké době dospějeme k pozitivnímu vyústění této situace, která nám doopravdy působí vícero obtíží,” řekl Moreno v rozhovoru s televizí Ecuavisa. Dodal, že se jeho země snaží najít mediátora, který by pomohl z dlouhodobě bezvýchodné situace okolo muže obávajícího se vydání do Spojených států.

Nyní šestačtyřicetiletý australský programátor se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012, aby se na velvyslanectví ukryl kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Assange ovšem může být stále zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Z Ekvádoru v poslední době přicházejí signály o tom, že postoj vlády se po loňském odchodu Assangeovi nakloněného prezidenta Rafaela Correy změnil a je méně vstřícný. Moreno například kritizoval Australana poté, co Assange podpořil katalánské separatisty bez ohledu na to, že Ekvádor udržuje přátelské vztahy se španělskou vládou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků