Hlavní obsah
Palestinci odnášejí věci z vybombardovaného domu v Gaze Foto: Mohammed Salem, Reuters

Arabské země předloží OSN rezoluci o uznání Palestiny

Liga arabských států (LAS) předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o vytvoření palestinského státu. Podle agentury Reuters se na tom arabští ministři zahraničí shodli při dnešním jednání v Káhiře. Rezoluce má vytvořit časový rámec pro uznání samostatné Palestiny.

Palestinci odnášejí věci z vybombardovaného domu v Gaze Foto: Mohammed Salem, Reuters
Arabské země předloží OSN rezoluci o uznání Palestiny

Ministři zemí LAS jednali o vývoji izraelsko-palestinského konfliktu a uznání palestinského státu společně s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.

O tom, kdy hodlají rezoluci prezentovat, oficiálně neinformovali, diplomaté však podle Reuters hovoří o tom, že by se tak mohlo stát během několika příštích dnů. V RB OSN by ji mělo za arabský svět prezentovat Jordánsko.

Zástupci LAS hodlají po sobotním jednání začít hledat širokou mezinárodní podporu pro přijetí rezoluce. Sami Palestinci tvrdí, že je ve světě uznává již přes 130 členských zemí OSN, které před dvěma lety ve Valném shromáždění hlasovaly o jejich novém statusu.

V Radě bezpečnosti však nemá rezoluce patrně šanci projít kvůli očekávanému vetu Spojených států. Ty se jako spojenec Izraele snaží nejprve docílit uzavření trvalé mírové dohody mezi oběma stranami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků