Hlavní obsah
Minitriatlon Valachy Man se tradičně koná u rekreační nádrže Na Stanoch v Novém Hrozenkově. Foto: Archiv Valachy Tour

Antrax uzavřel 11 amerických pošt

Nález antraxu, sněti slezinné, uzavřel ve čtvrtek jedenáct pošt ve Spojených státech. Nebezpečná látka byla zajištěna ve vzorku vzduchu odebraném při rutinní proceduře v třídírně pošty pro námořnictvo ve Washingtonu. Vedle "zamořené" pobočky bylo uzavřeno i deset dalších, které jsou součástí uceleného okruhu, jimiž mohla nebezpečná zásilka projít.

Minitriatlon Valachy Man se tradičně koná u rekreační nádrže Na Stanoch v Novém Hrozenkově. Foto: Archiv Valachy Tour
Antrax uzavřel 11 amerických pošt

"Zdraví našich zaměstnanců je pro nás prvořadé, proto jsme pošty uzavřeli," uvedl k rozhodnutí Poštovního servisu viceprezident společnosti Azeezaly Jaffer. Podle něj nebyl nikdo ze zaměstnanců smrtelnou nemocí ohrožen.

Náhodný vzorek

Třídírna pro námořnictvo je automatizovaná. Pracuje v ní minimum lidí, a ti jsou navíc z bezpečnostních důvodů oblečeni do ochranných oděvů.

Přístroje měří v tamějších prostorách výskyt nebezpečných látek pravidelně. V jednom z osmi odebraných vzorků, zaslaných do armádních laboratoří v Marylandu, byl ve středu antrax nalezen, ale jen v malé koncentraci.

Z preventivních důvodů byly zavřeny pošty v amerických státech Washigton, Maryland a Virginie. Případem se nyní zabývá Federální úřad pro vyšetřování a kriminální služba námořnictva.

Obavy z roku 2001

V USA zavládla v říjnu a listopadu 2001 panika, když dosud nevypátraní pachatelé rozeslali dopisy s antraxem do několika redakcí a kanceláří Senátu. Zemřelo tenkrát pět osob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků