Hlavní obsah
Foto: www.slovakia.travel

Američtí stratégové zvažují nasazení jaderných zbraní

Stratégové amerického ministerstva obrany, kteří pracují na plánech případného vojenského zásahu proti Iráku, zvažují i možnost nasazení jaderných zbraní. V článku pro nedělní vydání listu Los Angeles Times se o tom zmínil expert na vojenské otázky William Arkin.

Foto: www.slovakia.travel
Američtí stratégové zvažují nasazení jaderných zbraní

Podle Arkina by tyto zbraně mohly být použity zejména proti podzemním velitelským střediskům iráckého vedení. Arkina přitom list označil za "obvykle velmi dobře informovaný" zdroj.

Arkin připomněl, že jaderné zbraně patřily již od svého vzniku k často diskutovaným možnostem při vojenských operacích. Upozornil však, že už pouhý fakt, že se Bushova administrativa rozhodla aktivně posoudit použití těchto zbraní jako preventivního kroku, znamená významné snížení jaderného prahu.

Otevřené dveře k jadernému arzenálu

V prosinci 2001 podepsal americký ministr obrany Donald Rumsfeld tajný dokument o americké jaderné politice, jímž otevřel dveře k použití jaderných zbraní proti cílům, které jsou s to odolat nasazení konvenčních zbraní. Na seznam zemí, kde by použití jaderných zbraní připadalo v úvahu, se dostaly takové státy jako Irák, Írán, Severní Korea, Libye a Sýrie.

Podle Arkina tento dokument rovněž zavazuje vojenské plánovače, aby vypracovali schémata útoků na objekty, v nichž jsou umístěny zbraně hromadného ničení, byť by je země, které tyto zbraně vlastní, nepoužily jako první, cituje agentura AFP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků