Hlavní obsah

Americký senátor Lott to vzdal

Senátor Trent Lott z Mississippi v pátek odstoupil s postu šéfa republikánské většiny v Senátu USA pod tlakem skandálu, jenž se rozvířil kolem jeho nedávného rasisticky podbarveného výroku.

Americký senátor Lott to vzdal

Na uvolněné křeslo kandiduje lékař s Tennessee senátor Bill Frist, který má dobré kontakty na Bílý dům prezidenta George W. Bushe, jenž se od Lottova výroku distancoval a do další diskuse nezasahoval.
Počátkem prosince Lott řekl, že USA by na tom byly lépe, kdyby v roce 1948 vyhrál prezidentské volby Strom Thurmond, aktivní stoupenec rasové segregace. Stalo se to na oslavách stých narozenin Thurmonda, který nyní odstupuje ze Senátu.

Republikáni většinu udrží
Lott se sice několikrát veřejně omluvil, ale ve vlivné funkci šéfa senátní většiny se stal pro republikány neudržitelným. "Dospěl jsem k závěru, že nynější polemika zcela zastínila naši snahu rozšířit americký sen všem Američanům," prohlásil senátor Christopher Bond.
Lott na svoji stranu získal jen devět z 50 stranických kolegů v Senátu, ale většina ostatních mlčky očekávala uzavřenou schůzku svolanou na 6. ledna, jež měla o osudu senátora rozhodnout. Ten si po svém v pátečním rozhodnuti ponechá svůj mandát za stát Mississippi, čímž pomůže republikánům udržet v horní komoře Kongresu těsnou většinu 51:49 (jeden nezávislý).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků