Hlavní obsah
Herec Jussie Smollett Foto: Victoria Will, ČTK/AP

Americký herec fingoval své napadení, žalují ho kvůli nákladům na vyšetřování

Americké město Chicago zažalovalo herce Jussieho Smolletta, který odmítl proplatit náklady za zbytečné vyšetřování svého případu. Šestatřicetiletý homosexuální herec tmavé pleti, který je po otci židovského původu, proti sobě podle vyšetřovatelů v Chicagu zinscenoval rasistický útok, do jehož objasnění město vložilo značné prostředky. Prokuratura původně obvinění vznesená proti Smollettovi stáhla, což vyvolalo kritiku z řad policie i města.

Herec Jussie Smollett Foto: Victoria Will, ČTK/AP
Americký herec fingoval své napadení, žalují ho kvůli nákladům na vyšetřování

Celková částka, o kterou Chicago Smolletta žaluje, stanovena nebyla, mohla by ale přesáhnout 400 tisíc dolarů (devět milionů Kč).

Chicago se odmítlo s rozhodnutím prokuratury smířit a rozhodlo se po hercovi vymáhat peníze za policejní přesčasy a další náklady související s vyšetřováním. Celkem žádalo 130 tisíc dolarů, které ale Smollett do určeného termínu nezaplatil. Město proto nyní podalo žalobu.

V žalobě město žádá porotu, aby určila částku, kterou by měl Smollett zaplatit. Podle městské vyhlášky to může být až trojnásobek celkové škody, tedy zhruba 390 tisíc dolarů. Vedle toho město chce, aby Smollett zaplatil tisíc dolarů za každé nepravdivé prohlášení, které před policií učinil, a uhradil všechny náklady na právníky a soudní při.

Hercovi právníci se prozatím k žalobě podle CNN nevyjádřili, ale k původní žádosti města o proplacení policejních přesčasů uvedli, že Smollett se nenechá zastrašit.

Chtěl pomoci své kariéře

Vyšetřovatelé zjistili, že Smollett si k zinscenovanému útoku najal dva černošské bratry. Na policii přitom tvrdil, že násilníci byli běloši hlásící se k republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zmínění bratři vypověděli, že herec byl nespokojen s platem a útokem chtěl dodat nový impuls své filmové kariéře.

Na konci března prokuratura překvapivě obvinění stáhla, což vysvětlila Smollettovými dobrovolnickými aktivitami a také tím, že se rozhodl kauci ve výši 10 tisíc dolarů (228 260 korun) věnovat Chicagu. Prokuratura nicméně nadále stejně jako policie tvrdí, že herec si útok vymyslel. Smollett naopak hovoří o očištění svého jména a trvá na tom, že vždy hovořil pravdu.

Smollett je znám především rolí gaye Jamala v seriálu Empire televize Fox, kterou hraje od roku 2015. V dětství vystoupil například v komedii Všude dobře, doma nejlíp nebo ve snímku Šampióni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků