Hlavní obsah
Boje o město Manbidž na severu Sýrie (foto z prosince 2016) Foto: Rodi Said, Reuters

Američané nasadili vojáky v Manbidži, mají zamezit dalším střetům

Americká armáda nasadila minulý týden v syrském městě Manbidž a v jeho okolí malé množství vojáků, jejichž úkolem je zajistit, že jednotlivé strany syrského konfliktu na sebe nebudou útočit a soustředí se na bitvu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo zahraničí.

Boje o město Manbidž na severu Sýrie (foto z prosince 2016) Foto: Rodi Said, Reuters
Američané nasadili vojáky v Manbidži, mají zamezit dalším střetům

Manbidž leží na severu Sýrie na východním břehu Eufratu a mají jej v rukou kurdské jednotky. Ty jsou součástí koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), kterou podporují Spojené státy a která bojuje na syrském severu.

V okolí města působí také různé vojenské skupiny podporované USA. Jejich mluvčí v pondělí oznámil, že v rámci dohody zprostředkované Ruskem od nich syrské vládní jednotky převzaly kontrolu na části bojové linie, za níž se nacházejí pozice povstalců podporovaných Tureckem. Smyslem dohody byla snaha zabránit těmto skupinám v útoku na město.

Syrská armáda podle mluvčího kontroluje nově i pět vesnic u Manbidže. Vesnice západně od města byly od minulé středy dějištěm střetů mezi Tureckem podporovanými rebely a vojenskou radou města, kde mají významné postaveni rebelové ze syrských kurdských milic YPG.

Turecko bojuje v Sýrii od srpna. Oficiálně se připojilo k válce, aby pomohlo porazit islámské radikály. Neútočí ale pouze na ně, nýbrž i na milice YPG, které označuje za teroristy a které považuje za odnož Kurdské strany pracujících (PKK), bojující proti vládě v Ankaře. Cílem Turecka je také zabránit Kurdům obsadit souvislé území u turecké hranice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků