Hlavní obsah
 

Američané a Poláci odrazí každého nepřítele, vítali politici armádu USA

„Americké a polské síly ruku v ruce odrazí každého nepřítele“ nebo „Bůh žehnej americkým vojákům“, i těmito slovy vítali v pondělí v polské Zaháni (polsky Zagan) americké vojáky polský prezident Andrzej Duda spolu s ministrem obrany Antonim Macierewiczem. Oba přihlíželi výcvikovým střelbám, kterých se účastnily polské i americké tanky a obrněné transportéry.

 
Američané a Poláci odrazí každého nepřítele, vítali politici armádu USA

Polský prezident mluvil o historickém okamžiku. „Vidíme, jak se mění paradigma Evropy. Symbolem změn je právě přítomnost amerických vojáků v Polsku,“ řekl Duda.

Američtí vojáci třetí obrněné brigády se zástavami

Foto: Novinky

Dodal, že před třemi desítkami let byly v Zaháni jednotky cizí armády, které nikdo nezval.

„Teď přijeli naši spojenci, kteří jsou symbolem svobody. Bůh žehnej Americe, Bůh žehnej Polsku, Bůh žehnej americkým vojákům,“ prohlásil nakonec polský prezident.

Příchod polského prezidenta Andrzeje Dudy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

„Nyní nejsme již ohroženi. Americké a polské síly ruku v ruce odrazí každého nepřítele,“ dodal polský ministr obrany.

Macierewicz zdůraznil nebezpečí ruské hrozby, když zmínil i slova zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského z dob ruského vpádu do Gruzie: „Teď Gruzie, příště Ukrajina a pak možná Pobaltí a nakonec Polsko.”

Vzkaz po invazi na Ukrajinu

Zástupce velitele amerického letectva v Evropě Timothy M. Ray zdůraznil, že vyslání amerických vojáků je vzkazem v době po ruské invazi na Ukrajinu.

Američtí vojáci před tankem Abrams

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Do Polska v lednu dorazila třetí obrněná brigáda čtvrté pěší divize o síle 3500 mužů s 2700 vozidly včetně tanků v rámci programu Atlantic Resolve, který je reakcí na posilování Ruska. Američtí vojáci v Polsku budou dále pokračovat ve cvičení s místními jednotkami.

Ukázka palby

Foto: Novinky

Slavnostního zahájení se účastnil i velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges a americký velitel v Polsku Paul W. Jones. Ten zdůraznil, že vyslání vojáků je důležitý krok i pro bezpečnost USA.

Hodges řekl, že se jedná o první fyzický příspěvek, který demonstruje odhodlání zajistit bezpečnost regionu.

Velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges

Foto: Alex Švamberk, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků