Hlavní obsah

Ahmadínežád představil první íránský bezpilotní bombardér, "velvyslance smrti"

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli s velkou pompou představil první íránský bezpilotní bombardér, nazvaný Karrar, který je prý schopen nést různé typy bomb. Slavnost vysílala státní televize, která ale hlavní parametry letounu, zejména dolet, neuvedla.

Ahmadínežád představil první íránský bezpilotní bombardér, "velvyslance smrti"

Ahmadínežád při této příležitosti zdůraznil, že letoun je prý "velvyslancem smrti" pro nepřátele lidstva, ale jeho hlavním poselstvím je údajně mír a přátelství. Stroj podle íránského prezidenta paralyzuje nepřátele na jejich základnách, ale byl prý pořízen z obranných důvodů.

Karrar, což je jeden z přídomků prvního imáma Alího v šíitské tradici, byl představen jako první bezpilotní letoun, který je schopen "překonat velkou vzdálenost velkou rychlostí".

Podle ministra obrany Ahmada Vahídího je bombardér "symbolem pokroku" íránského obranného průmyslu. Bombardér byl představen dva dny po úspěšné zkoušce rakety Kiam typu země-země a den poté, co Rusko a Írán začaly zavážet palivo do první íránské jaderné elektrárny v Búšehru.

Teherán v poslední době opakovaně informuje o vývoji nových zbraní, hlavně raket, bezpilotních letounů, rychlých lodí a dokonce ponorek. Spojené státy a Izrael čas od času opakují, že nevylučují vojenský úder proti Íránu, aby zastavily jeho kontroverzní jaderný program.

Íránská reakce by prý pokryla celý svět

Západ totiž Írán dlouhodobě podezírá, že pod pláštíkem civilního jaderného programu usiluje o získání jaderné zbraně. Írán to trvale popírá. V reakci na občasné hrozby útoku na íránské jaderné kapacity Ahmadínežád prohlásil, že je nepovažuje za pravděpodobné, ale kdyby prý k nim mělo dojít, kdyby prý je podnikl Izrael, íránská reakce by údajně byla zdrcující a pokryla by celý svět.

"Na adresu Západu říkáme, že v takovém případě jsou všechny možnosti na stole," tvrdil Ahmadínežád.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků