Hlavní obsah
Afghánský prezident Ašraf Ghaní Foto: Omar Sobhani, Reuters

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli oznámil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán, a to v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem oběti - íd al-adhá. Platit má od pondělí, a to po tři měsíce. Není ale jasné, zda extremisté klid zbraní budou dodržovat. Podle agentury Reuters prezident svůj krok učinil navzdory útokům islamistů s mnoha oběťmi na životech, které v těchto dnech zasáhly oblast města Ghazní.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní Foto: Omar Sobhani, Reuters
Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

Hnutí Tálibán zatím pouze oznámilo, že propustí stovky zajatců. Zdůvodnilo to ale rovněž tím, že muslimové slaví.

„Podmíněné příměří začne zítra (v pondělí) a bude pokračovat tak dlouho, dokud ho Tálibán bude udržovat a dodržovat,” řekl v neděli v Kábulu prezident Ghaní při příležitosti afghánského Dne nezávislosti. „Vyzýváme vedoucí představitele Tálibánu, aby projevili vstřícnost vůči touze Afghánců po dlouhodobém a skutečném míru,” dodal.

Podle Reuters není jasné, zda Tálibán s Ghaního výzvou souhlasí. V sobotu prohlásil vůdce hnutí maulví Hajbatulláh Achúndzáda, že v Afghánistánu nebude mír, dokud v zemi budou „okupanti”. Rovněž sdělil, že jeho hnutí zůstává věrno závazku dosáhnout „islámského cíle”, tedy afghánské svébytnosti a ukončení války.

Ve svém prohlášení Achúndzáda také řekl, že válka může skončit jen přímým vyjednáváním se Spojenými státy. Washington upřednostňuje, aby se Tálibán dohodl s mezinárodně uznávanou vládou v Kábulu.

Tálibán od počátku srpna zintenzívnil útoky na místní vládní ozbrojené složky i na zahraniční vojáky. Obětí a zraněných jsou stovky. Při sebevražedném atentátu 5. srpna poblíž základny Bagrám v afghánské provincii Parván přišli o život také tři čeští vojáci, kteří v oblasti působili v rámci mise NATO. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků