Hlavní obsah
Afghánský prezident Ašraf Ghání při projevu v ženevském sídle OSN. Za ním je jeho žena Rula. Foto: Reuters

Afghánský prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Afghánský prezident Ašraf Ghaní a jeho rival v prezidentských volbách Abdulláh Abdulláh podepsali dohodu o dělbě moci. Ukončili tak téměř osm měsíců trvající vnitropolitický pat. S odkazem na mluvčího vlády o tom v neděli informují zahraniční tiskové agentury.

Afghánský prezident Ašraf Ghání při projevu v ženevském sídle OSN. Za ním je jeho žena Rula. Foto: Reuters
Afghánský prezident a jeho rival podepsali dohodu o dělbě moci

Volební komise v únoru oznámila, že mandát v prezidentských volbách z loňského září těsně obhájil dosavadní prezident Ghaní, který získal 50,64 procenta hlasů.

Jeho dlouhodobý protivník a bývalý premiér Abdulláh ale výsledek s poukazem na podvody neuznal, prohlásil se sám vítězem a začátkem března zorganizoval vlastní paralelní inauguraci ve stejný den, kdy prezidentskou přísahu složil Ghaní.

Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces. Ghaního mluvčí dnes dodal, že Abdulláh povede radu pro mírové rozhovory a že členové jeho týmu budou součástí vládního kabinetu. Abdulláh letos ohlásil zřízení paralelní vlády, a naboural tak úsilí Ghaního administrativy v době, kdy Spojené státy podepsaly koncem února mírovou dohodu s islamistickým hnutím Tálibán.

Ta by měla pomoci ukončit 19 let trvající válečný konflikt v zemi. Podobná situace jako v září 2019 nastala už při prezidentských volbách v roce 2014, kdy Abdulláh také zpochybnil vítězství Ghaního. Prezidentští kandidáti tehdy nakonec také podepsali dohodu o rozdělení moci. Ghaní se stal prezidentem, zatímco Abdulláh získal nově vytvořenou funkci výkonného premiéra, a stal se tak šéfem vlády.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků